Kraking statyczny
Kraking to jedna z bardziej rozpowszechnionych i stosowanych metod bezwykopowej wymiany rur wodociągowych i kanalizacyjnych.
Bezwykopowe metody wymiany rur kanalizacyjnych i wodociągowych stają się w ostatnich latach coraz popularniejsze. Stosowane są przede wszystkim w terenach zurbanizowanych o skomplikowanej infrastrukturze nadziemnej i podziemnej. Wynika to z niewątpliwej zalety metod bezwykopowych, jaką jest brak ingerencji w nawierzchnię oraz infrastrukturę nadziemną.
Czym jest kraking?
Wspomnianą metodą krakingu mogą być wymieniane rurociągi wykonane zarówno z materiałów kruchych, takich jak kamionka, azbestocement, beton, żeliwo szare czy PVC, jak i ciągliwych, takich jak stal, żeliwo sferoidalne i polietylen. W zakresie bezwykopowej wymiany rurociągów wykorzystywane są metody, przy stosowaniu których materiał starego rurociągu pozostaje w gruncie.
Kraking rur zaliczany jest do technologii z rozpychem gruntu i technologii bez sterowania. Ta metoda wymiany może być stosowana w przypadku prostych odcinków sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Wymagana jest wstępna inspekcja, z wprowadzeniem kamery wideo do rurociągu, który ma być wymieniony, w celu upewnienia się, że nie ma przeszkód utrudniających jego wydobycie lub zniszczenie. Norma PN-E...