Sopocki magistrat wskazał, że ogłoszony został przetarg na wyłonienie wykonawcy, który ma przebudować Plac Przyjaciół Sopotu znajdujący się w centrum kurortu.
To efekt konsultacji społecznych – zapewniają władze miasta
Wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski, cytowany w komunikacie podkreślił, że wypracowane rozwiązanie jest efektem szeregu konsultacji społecznych. “Od 2020 roku z projektem dwukrotnie mogli zapoznać się mieszkańcy Sopotu” – tłumaczył.
Dodał, że przyjęta wizja zagospodarowania odmieni plac znacznie zwiększając udział zieleni. “W obrębie placu pojawią się nowe drzewa, zieleń pnąca, liczne kompozycje traw wysokich i krzewów, a także trawniki” – wyliczał wiceprezydent.
Ponadto, jak wynika z wypowiedzi Skwierawskiego, plac uzyska wspólny element porządkujący – pergolę, a także wiele elementów małej architektury wpisujących się swoją formą i kolorystyką w sopocki, uzdrowiskowy charakter. “Przed Domem Zdrojowym pojawi się wielofunkcyjna przestrzeń dająca możliwość promowania wydarzeń kulturalnych oraz organizacji wystaw plenerowych” – tłumaczył cytowany w komunikacie wiceprezydent Sopotu.
O przebudowie Placu Przyjaciół Sopotu zdecydowali mieszkańcy w budżecie obywatelskim. Miasto – jak wskazują urzędnicy – przeprowadziło szereg konsultacji społecznych, by wsłuchać się w głos mieszkańców i by ostateczny projekt był jak najlepszym kompromisem różnych stron i interesów: mieszkańców, gości, kuracjuszy i przedsiębiorców.
Dyrektor sopockiego ZDiZ Wojciech Ogint cytowany w komunikacie podkreślił, że zamierzeniem jest przeorganizowanie przestrzeni publicznej, tak, aby stworzyć kameralny charakter placu miejskiego z reprezentacyjną częścią otoczoną zielonymi enklawami. “Zwiększenie powierzchni zieleni dokona się również poprzez wykreowanie trójwymiarowej roślinności, m.in. poprzez nasadzenie ozdobnych pnączy” – ocenił Ogint.
Jest projekt, poszukiwani wykonawcy
Projekt nowego placu przygotowało Konsorcjum spółek Gzowski Architekci oraz Restudio Jacaszek Architekci.
Na oferentów miasto czeka do 1 sierpnia br. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 15 czerwca 2023 r. Zastrzeżono jednak, że wykonawca nie będzie mógł prowadzić robót w terenie w terminie od 3 grudnia 2022 do 4 lutego 2023 r.
Komentarze (0)