Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Prośba o przedłużenie programu 2.1 Racjonalna Gospodarka Odpadami

Prośba o przedłużenie programu 2.1 Racjonalna Gospodarka Odpadami
CZA
23.09.2022, o godz. 13:40
czas czytania: około 3 minut
0

Instalmedia, PEC Gliwice, Węglokoks Energia i ZGO Bielsko-Biała wystosowały wspólne pismo do Anny Moskwy, Minister Klimatu i Środowiska. Chodzi o przedłużenie programu 2.1 Racjonalna Gospodarka Odpadami Część 3) Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne do końca 2023 roku. Ponadto, sygnatariusze zwracają uwagę, że muszą zmagać się z agresywnie działającą organizacji ekologicznej – Towarzystwa na Rzecz Ziemi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

W piśmie przytaczane są korzyści dotyczące dofinansowania instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO) oraz zakładów odzysku energii (ZOE).

  • Poprawa jakości powietrza w związku z zastępowaniem części dotychczasowych ciepłowni i zakładów energetycznych na ITPO oraz przyłączanie domów jednorodzinnych do miejskich systemów ciepłowniczych. Zminimalizowany zostanie problem smogu w gminach. Poza tym standardy emisyjne dla gazów odlotowych emitowanych z emitora ITPO są o wiele bardziej rygorystyczne niż normy jakości dla spalania innych paliw konwencjonalnych, w tym węgla oraz biomasy.
  • Lokalna poprawa bezpieczeństwa energetycznego. Powstaną dodatkowe zdolności wytwórcze energii elektrycznej i cieplnej, oparte o lokalnie wytwarzane paliwo.
  • Ważny element procesu dekarbonizacji systemu ciepłowniczego.
  • Produkcja energii odnawialnej.
  • Obniżenie cen ciepła i energii elektrycznej – wykorzystując lokalnie produkowane paliwa alternatywne, które obecnie posiadają cenę ujemną.
  • Rozwiązanie problemów gospodarki odpadami (nadpodaż paliw alternatywnych na rynku), w tym stabilizacja cen.

Przyczyna opóźnień inwestycji

– Naszym celem jest przedłużenie do końca 2023 programu 2.1 Racjonalna Gospodarka Odpadami Część 3). Pragniemy też zwrócić uwagę, że nasze proekologiczne starania są torpedowane w związku ze znajdowaniem kruczków prawnych przez Towarzystwo na Rzecz Ziemi. Niestety, organizacja korzystająca ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego utrudnia proekologiczne działania. Przez to dochodzi do opóźnień inwestycji mających pozytywne opinie w wielu instytucjach i organizacjach, jak np. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, regionalne dyrekcje ochrony środowiska, które pozytywnie uzgadniają takie projekty w całej Polsce. Do tego m.in. Związek Miast Polskich, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, samorząd terytorialny, Krajowa Izba Gospodarki Odpadami, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie. A przecież w wielu krajach europejskich, odpady są spalane w 30-50% – powiedział Marek Mrówczyński, prezes Instalmedia.

28 września ma dojść do spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce, na które zostaną zaproszeni m.in. przedstawiciele Towarzystwa na Rzecz Ziemi. – Mamy nadzieję, że dojdzie do merytorycznego dialogu z Towarzystwem na Rzecz Ziemi. Liczymy też na pozytywną decyzję Ministerstwa Klimatu i Środowiska – dodaje prezes Instalmedia.

Czy pula pieniędzy zostanie zwiększona?

W czerwcu podczas organizowanej przez NFOŚiGW konferencji poświęconej tematyce finansowania inwestycji związanych z termicznym przekształcaniem odpadów komunalnych poinformowano, że Fundusz nie przewiduje przedłużenia funkcjonowania programu wsparcia. Ma on zatem się zakończyć wraz z końcem br. Według naszych informacji, dotychczas 13 podmiotów złożyło wnioski o wsparcie finansowe (dotację i preferencyjną pożyczkę). Łącznie wnioskowane kwoty opiewają na sumę wypełniającą w całości alokację programu (3 mld zł).

Bardzo możliwe, że w najbliższym czasie złożonych zostanie jeszcze kolejnych kilka wniosków. Trudno przewidzieć, jaka jest szansa powodzenia, by przedłużono funkcjonowanie programu, o co wnoszą inwestorzy, którzy skierowali pismo do minister Moskwy. W praktyce łączyć musiałoby się to bowiem ze zwiększenie puli pieniędzy możliwych do wykorzystania w ramach wsparcia dotacyjnego i pożyczkowego. Co ważne, już aktualna kwota alokacji wynika z podwojenia pierwotnie zarezerwowanej na ten program puli środków.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024