Krok ten ma na celu ustabilizowanie własnej sieci energetycznej Ukrainy – przekazał resort, na który powołuje się agencja Interfax-Ukraina.
Ataki na infrastrukturę
– To właśnie eksport energii elektrycznej z Ukrainy pomagał Europie zmniejszać wykorzystanie rosyjskich surowców energetycznych. I właśnie dlatego Rosja niszczy nasz system, eliminując możliwość eksportu energii z Ukrainy – oświadczył minister energetyki Herman Hałuszczenko, cytowany przez PAP.
-Rosja kontynuuje terror energetyczny wobec Ukrainy, a także wzmacnia presję energetyczną na UE – podkreślono w komunikacie ministerstwa.
Agencja Interfax-Ukraina wskazuje, że Ukraina eksportowała energię m.in. do Rumunii i Słowacji, a także do Polski i Mołdawii. Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy powiadomiła, że z powodu rosyjskich ataków rakietowych na obiekty infrastruktury w 12 obwodach oraz w Kijowie, wybuchło 30 pożarów, a dostawy prądu zostały ograniczone w 15 obwodach.
Ile prądu kupujemy na Ukrainie
Według wyliczeń Polsko – Ukraińskiego Portalu Gospodarczego nasz kraj to ważny odbiorca nadwyżek ukraińskich elektrowni. Według ostatnich danych z 2020 krajowe zużycie energii elektrycznej wynosiło 174,5 TWh (terawatogodzin) z czego 1,5 TWh pochodziło z Ukrainy.
Ukraińska energia jest jednak nadzieją na najbliższą przyszłość na poprawę polskiego bilansu energetycznego. Nadzieją dodatkowo pobudzoną ustaleniami wrześniową wizytą premiera Morawieckiej, na której zawarto polityczne porozumienie w tej sprawie. Trwają pracę nad budową nowej linii przesyłowej łączącej Polskę z ukraińską siłownia jądrową w mieście Chmielnicki (d. Płoskirów). Od czasu wybuchu wojny Ukraina zwiększyła eksport energii do krajów UE 2,5 krotnie, planowała do końca roku powiększyć ośmiokrotnie.
Komentarze (0)