Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Łódź. Nowy neon z tekstem Doroty Masłowskiej

Łódź. Nowy neon z tekstem Doroty Masłowskiej
MŁ/PAP
19.11.2022, o godz. 9:33
czas czytania: około 3 minut
0

"Każdy chce jakoś nie żyć" - to tytuł nowego neonu artystycznego, który można oglądać na ścianie budynku przy ul. 6 Sierpnia 21/23 w Łodzi. Zrealizowany w ramach projektu "Ulice Słów" neon jest interpretacją cytatu z tekstu Doroty Masłowskiej, wybranego przez Mariusza Szczygła.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

“Każdy chce jakoś nie żyć” to tytuł nowego neonu artystycznego, który można oglądać na bocznej ścianie budynku przy ul. 6 Sierpnia 21/23 w Łodzi. Zdanie zostało przedstawione w odbiciu lustrzanym, wizualnie tworząc kształt klepsydry. Jak wyjaśnił kurator projektu Marcin Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń, świeci ono białym, ciepłym światłem, a wzorem dawnych neonów, szklane rurki zostały umieszczone w aluminiowych modułach, tak aby napis był również w pełni czytelny w ciągu dnia.

Fragment tekstu pochodzi z dramatu Doroty Masłowskiej “Między nami dobrze jest” opublikowanego w 2008 roku. Autorem projektu neonu jest Supergut Studio – kolektyw tworzony przez architektów Katarzynę Furgalińską i Łukasza Smolarczyka z Katowic. Łodzianom znani są oni jak autorzy innego artystycznego neonu “Wdech/Wydech” na ścianie przy ul. Narutowicza 21.

Gra słów

“Pomysł neonu opiera się na grze słownej. Oryginalny cytat został potraktowany jako tzw. rak – zdanie, które czytane wspak nabiera znaczenia przeciwnego. Zastosowane w charakterystyczny sposób przez pisarkę zaprzeczenie w zadaniu pierwotnym, w odbiciu lustrzanym daje podobnie groteskowy efekt. Pozornie przeciwstawne zdania okazują się mieć podobny sens, sprowadzający się do codziennego zmagania z egzystencją. Znaczenie słów zostało podkreślone przez nadanie tekstowi formy kaligramu – słowa układają się w kształt klepsydry, zwracając uwagę na zmianę stosunku do życia w miarę upływającego czasu” – tłumaczą swoją koncepcję autorzy projektu.

Ulice Słów

Neon jest drugim obiektem, stworzonym w ramach większego projektu “Ulice Słów”, którego kuratorem literackim jest Mariusz Szczygieł. Pisarz odpowiedzialny jest w nim za wybór fragmentów tekstów polskich pisarzy, które będą pojawiać się w przestrzeni miejskiej Łodzi. Pierwszym z nich był mural z cytatem “I jedyne, co mogę o sobie powiedzieć, to, że przydarzam się sobie” z książki Olgi Tokarczuk “Dom dzienny, dom nocny”.

“Wyszukując odpowiednie cytaty do tego projektu, chciałem aby przechodnie i mieszkańcy Łodzi mieli kontakt z ambitną literaturą. Dziś nawet ci, którzy czytają, zaspokajają się głównie literaturą gatunkową: kryminałami, romansami, biografiami celebrytów, czy mało literackim reportażem. Taka literatura ma to do siebie, że jest przewidywalna, schematyczna i – niestety – pełna utartych związków frazeologicznych. Dlatego zależało mi na cytatach, które dają do myślenia, są nieoczywiste, zaskakujące – czyli te uliczne dzieła będą dla czytających jakimś myślowym wyzwaniem” – zaznaczył Szczygieł.

Łódzkie Centrum Wydarzeń poinformowało, że neon “Każdy chce jakoś nie żyć” ma charakter bezterminowy i wpisuje się w szeroki program działań związanych ze sztuką w przestrzeni miejskiej, realizowany od 7 lat. Jego celem jest tworzenie otwartej galerii sztuki złożonej z prac jak najbardziej różnorodnych – rzeźb, płaskorzeźb, instalacji artystycznych, murali, realizacji site-specific.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024