Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Forum wymiany wiedzy i doświadczeń. Oto wnioski z pierwszego dnia 17. Konferencji Recykling ZSEiE

Forum wymiany wiedzy i doświadczeń. Oto wnioski z pierwszego dnia 17. Konferencji Recykling ZSEiE
Cza
29.03.2023, o godz. 18:45
czas czytania: około 2 minut
0

W gościnnych progach ApartHotel Termy Uniejów trwa „17. Konferencja Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego”. Pierwszy dzień poświęcono na prezentacje, dyskusje, kuluarowe rozmowy oczywiście związane z rynkiem ZSEE.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Nad sprawnym przebiegiem konferencji czuwa jej dyrektor programowy – Wojciech Konecki, prezes APPLiA Związek Pracodawców AGD, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, który otworzył spotkanie wspólnie z Robertem Rosą, wiceprezesem Abrys sp. z o.o. Wystąpienie inauguracyjne wygłosił dr Andrzej Grzyb, poseł na Sejm. Mówił on m.in. na temat kierunków dyrektywy WEEE i przyszłego polskiego prawodawstwa dotyczącego branży ZSEE.

Rewizja dyrektywy WEEE

Sporo ciekawych przykładów zaprezentował dr inż. Robert Wawrzonek, prezes Electro-System Organizacja Odzysku ZSEiE i prezes Związku Pracodawców Elektro-Odzysk mówiąc o Rozszerzonej Odpowiedzialności Wprowadzających ZSEE. Bartoszowi Kubickiemu, prezesowi firmy Elektrorecykling, przewodniczącemu Rady Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu nie potrzebna była multimedialna prezentacja. Dynamika w głosie i merytoryczne wywody na temat celów branży ZSEE sprawiły, że cała sala słuchała go z wielką uwagą. Z kolei dr Sergiusz Urban, radca prawny WKB Lawyers opowiadał o rewizji dyrektywy WEEE jako zapowiedzi zmian dla przemysłu, w tym zmian polskich przepisów dotyczących rozporządzenia dotyczącego paneli fotowoltaicznych i rozporządzenia bateryjnego.

Wyniki badania

Jednym z najciekawszych punktów pierwszego dnia konferencji była debata ekspercka. Uczestniczyli w niej dr inż. Robert Wawrzonek, Bartosz Kubicki oraz Beata Waszczyłko-Miłkowska z Instytutu Ochrony Środowiska oraz prowadzący Wojciech Konecki. Upłynęła ona na analizie wyników ankiety, która chwilę wcześniej została przeprowadzona wśród uczestników konferencji. Jedno z pytań dotyczyło tego, czy w najbliższym czasie zabraknie nam odpadów, by realizować obowiązki wprowadzających: 43 proc. odpowiedziało twierdząco, 38 proc. przecząco, pozostali byli niezdecydowani. O jednoznaczną opinię trudno było również panelistom, tym bardziej że nie jest łatwo nawet o jednolite dane dotyczące ilości zbieranych odpadów.

Zdaniem 93 proc. osób dyrektywa WEEE powinna zapewnić finansowanie systemów przez wprowadzających na podobnym poziomie we wszystkich krajach członkowskich. Na zagadnienie „aby w przyszłości zagospodarować sieroce odpady powinniśmy…”, 41 proc. uczestników konferencji stwierdziło, że obecni wprowadzający powinni budować fundusze na zagospodarowanie odpadów w przyszłości. Zdaniem 26 proc. ankietowanych trzeba wprowadzić system kaucyjny, tyle samo osób opowiada się za zmianą modelu finansowania obowiązków wprowadzających przez pokrywanie kosztów zagospodarowania odpadów ZSEE.

Ciekawie prezentują się też odpowiedzi na pytanie co jest kluczowe w skuteczności redukcji szarej strefy w obszarze zbierania i zagospodarowania ZSEE. 57 proc. widzi winę w kontrolach WIOŚ, które ich zdaniem wymagają poprawy. 26 proc. osób „zagłosowało” za wprowadzeniem do BDO narzędzi ułatwiających kontrolę, tyle samo respondentów głosuje za likwidacją/ograniczeniem opłaty i zobowiązanie wprowadzających do pokrywania 100 proc. kosztów zagospodarowania ZSEE.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024