Planowanie rozwoju gminy opiera się na zintegrowanym podejściu, które w coraz większym stopniu bierze pod uwagę wykorzystywanie i rozwijanie lokalnych potencjałów w miejsce poprzedniego priorytetu, jakim przez lata było pozyskiwanie inwestorów zewnętrznych.

Innym „obowiązkowym” punktem strategii rozwoju było tworzenie nowych miejsc pracy. Jednak już kilkanaście lat temu prognoza demograficzna GUS-u ostrzegała, że wkrótce nie tylko nie będzie problemu bezrobocia, ale wręcz zabraknie rąk do pracy. Niewielu w to wierzyło, ale – póki co – przewidywania sprawdzają się co do joty. Obecny kryzys energetyczny (który – notabene – rozpoczął się jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę) spowodował, że wiele miast i część gmin zdecydowało się na uznanie energetyki za priorytet.

W przystępnej cenie

Lokalna energetyka to temat, który był podejmowany przez władze samorządowe od lat w kontekście klimatycznym (Porozumienie Burmistrzów, Sieć PNEC, Plany Gospodarki Niskoemisyjnej), znalazła też swoje miejsce w polityce światowej. W przyjętych przez ONZ celach zrównoważonego rozwoju cel siódmy to zapewnienie wszystkim dostępu do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie. Dziś wzrastające zaangażowanie włodarzy miast i gmin w en...