Czy wiemy, ilu nas jest?
Ile osób mieszka w Polsce? Ilu cudzoziemców osiedliło się, a ilu Polaków wyjechało na stałe? Czy jest nas 37, czy 38 milionów? A może więcej? Fundacja im. Stefana Batorego i Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza wzięły pod lupę metodologię, na podstawie której liczona jest liczba ludności Polski, oraz wyniki ostatniego Spisu Powszechnego.
Oprócz licznych implikacji dokładne wyliczenie liczby mieszkańców naszego kraju ma olbrzymie znaczenie w obliczeniu należnej subwencji budżetowej czy wyceny licznych usług publicznych. Zwracają na to uwagę autorzy raportu „Czy wiemy, ile nas jest? Nowy raport Fundacji im. Stefana Batorego i Unii Metropolii Polskich”1.
Oficjalne dane
Po zakończeniu ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) znamy dwie wielkości populacji Polski, które wskazał i opublikował Główny Urząd Statystyczny: 37 milionów (rezydenci) i 38 milionów (ludność według definicji krajowej). Pierwsza liczba – według definicji – obejmuje osoby mieszkające w Polsce przez okres minimum roku. Nie wiemy jednak, do jakiej części cudzoziemców przebywających w Polsce udało się dotrzeć ankieterom oraz czy udało się ustalić, jak długo przebywają oni w Polsce.
Druga z podanych wielkości jest ważniejsza, bo wykorzystuje się ją w krajowych ...