Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Małopolskie. Uruchomiono specjalny numer do zgłoszeń śniętych ryb

Małopolskie. Uruchomiono specjalny numer do zgłoszeń śniętych ryb
MŁ/PAP
11.07.2023, o godz. 14:14
czas czytania: około 3 minut
0

987 – to specjalny numer telefonu, jaki Małopolski Urząd Wojewódzki uruchomił dla mieszkańców do zgłoszeń śniętych ryb. Utworzenie infolinii ma związek z martwymi rybami, które pod koniec poprzedniego tygodnia znaleziono w rzece Wildze w Krakowie. Numer jest całodobowy, czynny będzie w czasie wakacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

 

– Prosimy wszystkich, którzy zauważą, że w rzece są duże ilości śniętych ryb, o zgłoszenie tego za pośrednictwem tej infolinii – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita we wtorek na konferencji prasowej, zorganizowanej po spotkaniu z instytucjami zajmującymi się sprawą Wilgi. Dzięki infolinii o sprawie natychmiast mają się dowiedzieć odpowiednie instytucje, w tym inspektorat ochrony środowiska i szybko zadziałać.

Powołano specjalny zespół

Wojewoda poinformował również o powołaniu zespołu do koordynacji działań związanych z niekorzystnymi zjawiskami, które mogą pojawić się na rzece. W skład grupy wejdą przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wód Polskich, Państwowej Straży Rybackiej, Polskiego Związku Wędkarskiego. Zespół wesprą ichtiolodzy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Na czele zespołu stoi Radosław Radoń – dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

– Wspólnie chcemy rozwiązać problem, który nie jest wynikiem zaniechania działalności przez człowieka, instytucje, a jest wynikiem splotu niekorzystnych okoliczności – mówił wojewoda.

Przekazał też opinie ekspertów z Uniwersytetu Rolniczego, którzy podkreślili, że na Wildze nie ma mowy o katastrofie ekologicznej.

To nie jest sprawa polityczna

Łukasz Kmita zaapelował do polityków, aby nie wykorzystywali sprawy Wilgi do szukania poparcia dla siebie. Podkreślił, że ceni działania aktywistów – aktywiści z World Wide Fund for Natur (WWF) zgłosili problem śniętych ryb w Wildze.

WIOŚ pobrał próbki

WIOŚ w dniu zgłoszenia o śniętych rybach, czyli 6 lipca, ale i w kolejnych dniach pobierał próbki z Wilgi. Dotychczas inspektorzy stwierdzili, że 6 lipca było mniej tlenu w rzece niż norma dopuszczalna dla bytowania ryb. W kolejnych dniach natlenienie rosło.

Do dwóch tygodni trzeba poczekać na wyniki badań zawartości składu rzeki. Specjaliści określają, czy w próbkach znajdują się m.in. metale ciężkie, zawiesina ogólna, fosfor, azotyny, indeks olejowy, chlorki, siarczany. Analiza fitoplanktonu ma wykluczyć złotą algę.

Zebrano ok 60 kg śniętych ryb

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie poinformował, że z Wilgi zebrano i zutylizowano łącznie ok. 60 kg śniętych ryb – ok. 2 tys. niedużych sztuk kleni i boleni.

– Nie mamy do czynienia z kryzysem (…). Wilga nie wpływa teraz na jakość wody w Krakowie” – podkreślił gen. Bogdan Klimek z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędu miasta.

Polski Związek Wędkarski jest użytkownikiem rybackim rzeki i na mocy umowy z Wodami Polskimi odpowiada za jej bieżącą gospodarkę rybacką.

Nie zostawia wędkarzy z problemem

– Ustaliliśmy dziś, że Polski Związek Wędkarski, jeżeli nie jest w stanie samodzielnie zrealizować zadań podpisanych w ramach umowy z Wodami Polskimi, to wtedy interwencyjnie będzie działało państwo polskie i pomagało chociażby przy zbieraniu śniętych ryb – zaznaczył wojewoda małopolski.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024