Kuźnie zielonych kadr
Do zajęcia się gospodarką odpadami wiodą różne drogi życiowe. Oczywiście, w branży pracują ludzie z wykształceniem kierunkowym, ale też prawnicy, poloniści czy ekonomiści. Dla wszystkich – tych z wykształceniem kierunkowym i innym – dobrym pomysłem jest uzupełnienie wykształcenia na studiach podyplomowych.
Studia oferowane są w trybie zaocznym. Często też samorządy czy branżowi pracodawcy oferują studentom opłacenie czesnego czy też elastyczny grafik pracy umożliwiający pogodzenie pracy z nauką.
Dla kogo?
– Pośród naszych studentów dwie grupy są najliczniejsze. Pierwsza to przedstawiciele urzędów zajmujących się organizacją gospodarki odpadami, druga to pracownicy firm odpadowych – mówi dr Marek Goleń, kierownik studiów podyplomowych Zarządzanie Gospodarką Odpadami, organizowanych przez warszawską Szkołę Główną Handlową.
Podobnie jest w wypadku studiów podyplomowych Zarządzanie Gospodarką Odpadami Komunalnymi, organizowanych przez Politechnikę Łódzką. – Trzeba dodać, że stale rośnie trzecia grupa studentów. To absolwenci wyższych uczelni, którzy chcą uzyskać nowe kwalifikacje z zakresu zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi. Przychodzą na studia nie dlatego, że już związali swoje kariery zawodowe z branżą odpadową, a dlatego, że chcą zdobyć kwalifikacje po...