Na Dolnym Śląsku obecność złotej algi w przekroczonych normach odnotowywana jest na razie jedynie w Zbiorniku Czernica.
Starorzecze z algami
Akwen ten to starorzecze położone w powiecie wrocławskim, zbiornik jest bezpośrednio połączony z głównym korytem Odry. Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podkreślił, że ilość złotej algi w Zbiorniku Czernica ma tendencję wzrostową. – Nie do końca wiemy, dlaczego tak się dzieje, ponieważ na innych starorzeczach to nie występuje – mówił wojewoda.
Obremskie wskazał przy tym, że istnieje obawa, że prognozowane opady spowodują wahania wzrost poziomów wody w Odrze, to zaś może skutkować tym, że złota alga dostanie się ze Zbiornika Czernica do głównego koryta rzeki.
Zabezpieczenia przeciwpowodziowe
Wojewoda podkreślił przy tym, że m.in. z powodu prognozowanych opadów deszczu na razie nie zdecydowano się na „odcięcie” zbiornika od Odry. Takie „odcięcie” polegałoby na czasowym zasypaniu fragmentów starorzeczy. – Starorzecza są naturalny zbiornikiem, który gromadzi dodatkowe ilości wody, a zatem są zabezpieczeniem przeciwpowodziowym – mówił wojewoda.
Obremski poinformował, że aby zapobiec rozprzestrzenianiu się złotej algi w piątek w Zbiorniku Czernica montowane są biostabilizatory. To worki ze słomą jęczmienną, które absorbują algi. – Liczymy, że to zmniejszy niebezpieczeństwo; a decyzja związana z odcięcie Zbiornika Czernica musi być podporządkowana bezpieczeństwu przeciwpowodziowemu – powiedział wojewoda.
Komentarze (0)