W konkursie mogą brać udział wszystkie samorządy gminne w Polsce. Zgłoszenia będzie można składać do 15 września 2023 r. Wszystkie zostaną przeanalizowane przez kapitułę konkursu (naukowców, ekspertów oraz dziennikarzy branżowych).
Cel konkursu
Celem konkursu jest wyłonienie oraz nagrodzenie samorządów najbardziej zaangażowanych w modernizację sektora energii, a także przyczyniających się do realizacji założeń krajowej i unijnej polityki klimatyczno-energetycznej. Ponadto celem konkursu jest popularyzacja aktywności i osiągnięć samorządów na polu transformacji energetycznej, a także promowanie jej najlepszych przykładów.
– Chcemy kształtować świadomość lokalnych społeczności, zachęcać do oddolnego działania na rzecz przyspieszania modernizacji polskiego sektora energii i poprawy jakości powietrza – mówi dr inż. Sławomir Stec, koordynator Konkursu, ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza.
Dla kogo konkurs?
W konkursie oceniane będą zrealizowane w 2022 r. przedsięwzięcia, inicjatywy, projekty i zadania (a także ich rezultaty), które przyczyniły się do realizacji założeń polityki klimatyczno-energetycznej w trzech dziedzinach:
Inwestycja Roku z zakresu budownictwa;
Inwestycja Roku z zakresu transportu;
Akcja Społeczna Roku, przyczyniająca się do podnoszenia wiedzy i świadomości społecznej w zakresie efektywności energetycznej.
Przedsięwzięcia te powinny mieć charakter innowacji produktowych, procesowych, organizacyjnych, ekologicznych, marketingowych, społecznych, publicznych itp.
– W poprzednich latach uznanie kapituły zdobyły projekty mikroinstalacji OZE, elektrownia biogazowa zasilaną masą organiczną czy też wdrożenie komunikacji publicznej opartej na autobusach elektrycznych – wylicza dr hab. Mariusz Ruszel, profesor Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza. – Także podczas tej edycji liczymy na ciekawe zgłoszenia.
W tym roku – podobnie jak w poprzednim – jest dodatkowa kategoria konkursu, czyli Aspirujący Innowator Roku w dziedzinie ciepłownictwa. W tej kategorii oceniane będą koncepcje projektów, które wpisują się w uznany katalog działań na rzecz poprawy ciepłownictwa.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 11 października 2023 podczas XXI Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.
Dzięki wsparciu partnerów, udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny.
Więcej informacji na stronie https://www.instytutpe.pl/konkursjst-iii
Link do formularza zgłoszeniowego https://www.instytutpe.pl/konkursjst-iii/formularz-zgloszeniowy-3/
Organizatorem konkursu jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza przy współpracy z Partnerem Generalnym – Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Partnerem Strategicznym – Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Sponsorem Głównym Polską Spółką Gazownictwa Spółka z o.o., a także Sponsorem Wspierającym – Metrolog S.A.
***
Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.
Miesięczniki Przegląd Komunalny oraz Energia i Recykling objęły wydarzenie patronatem.
Komentarze (0)