„Najkorzystniejsze oferty wybierze spółka Ekosystem, która nadzoruje odbiór odpadów we Wrocławiu. Miasto na to zadanie zabezpieczyło 627 milionów złotych na półtora roku” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Wrocław.
Kwestia ceny
Najtańsze warianty w każdym z czterech sektorów dają łączną sumę 621,5 mln złotych w wariancie podstawowym (na półtora roku), a zatem najniższe oferty nie przekraczają kwot zabezpieczonych na ten cel w budżecie i w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta.
Wartość półtorarocznego kontraktu przeliczona na koszt roczny. I tak: roczny koszt odbioru odpadów wyniesienie nieco ponad 414 mln zł brutto (dokładnie: 414 296 688,20 zł). Koszty znajdują pełne pokrycie w zbieranych opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W poprzednich unieważnionych postępowaniach przetargowych najniższe złożone oferty w skali roku opiewały na kwotę wynoszącą łącznie niemal 534 mln zł brutto (533 948 176,44 zł). „Zatem spodziewany wynik obecnego postępowania będzie korzystniejszy zarówno z punktu widzenia finansów Wrocławia, jak i zakresu świadczonych usług” – zauważa Urząd Miasta Wrocław.
– Jeśli cała procedura przebiegnie sprawnie i nie będzie odwołań, szacujemy, że do końca września Wrocław podpisze półtoraroczną umowę z opcją przedłużenia o kolejnych sześć miesięcy – mówi Michał Guz z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego
Dodatkowe warunki
W porównaniu do lutowego przetargu, który został unieważniony z powodu cen (wtedy przekraczały zaplanowany budżet), w warunkach zamówienia pojawiły się nowe korzystne z punktu widzenia interesów Wrocławia zapisy, a mianowicie:
- Firmy odbierające śmieci ponoszą odpowiedzialność finansową za brak osiągnięcia wymaganego poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w 2023 r. wynosi on 35 proc., a w przyszłym roku już 45 proc.
- Wraca obowiązujący do końca 2022 r. harmonogram odbioru odpadów wielkogabarytowych: raz w miesiącu będą one zabierane z punktów wyznaczonych przez właścicieli nieruchomości na zabudowie wielolokalowej, a raz na dwa miesiące z nieruchomości o charakterze jednorodzinnym.
- Na terenie osiedli Stare Miasto, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie i Nadodrze odbiór odpadów wielkogabarytowych będzie realizowany w systemie zbiórki objazdowej.
- Wraca usługa odbioru odpadów zielonych zbieranych w systemie zbiórki akcyjnej w kontenerach.
- Przywrócono edukację ekologiczną realizowaną w klasach 1–3 dla szkół podstawowych.
Obecnie we Wrocławiu odbiór odpadów toczy się w trybie zamówień z wolnej ręki. Taki wariant ma obowiązywać do końca września z opcją ich przedłużenia do momentu rozpoczęcia realizacji usługi odbioru odpadów zawartej w oparciu o umowy przetargowe.
Komentarze (0)