Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Polska w gronie biopaliwowych liderów

Polska w gronie biopaliwowych liderów
03.12.2008, o godz. 12:13
czas czytania: około 3 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Przełamana została bariera dotycząca udziału biokomponentów w sprzedawanych paliwach transportowych. Udział ten, liczony według wartości opalowej, wzrósł gwałtownie z 0,68% w 2007 r. do 3,38% w I półroczu 2008 r. 

Tym samym jest on już prawie na poziomie ustalonego na 2008 rok Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW), który wynosi 3,45%. 

To przede wszystkim efekt wprowadzonego z 1 stycznia 2008 r. obowiązku zapewnienia przez sprzedawców paliw transportowych określonego minimalnego udziału biokomponentów ale także innych instrumentów wsparcia tego rynku, np. systemu zwolnień z podatku akcyzowego. Warto podkreślić, że Polska w ten sposób w bardzo krótkim czasie z kraju będącego w ogonie awansowała do grona europejskich liderów w zakresie stosowania biopaliw.

Z biokomponentami czyściej i bezpieczniej
Zastępowanie paliw kopalnych, w tym przypadku ropy naftowej, biokomponentami to dodatkowy korzystny efekt rozwoju rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych podwyższający poziom naszego bezpieczeństwa energetycznego Ponad 3-procentowy udział biokomponentów to również istotny czynnik zmniejszający zanieczyszczenie środowiska, a szczególnie redukujący emisję CO2. Rezultat taki uzyskano przede wszystkim poprzez dodawanie biokomponentow do tzw. paliw ciekłych, czyli ogólnie dostępnych benzyn i oleju napędowego. 

W wymiarze liczbowym ok. 85% wykonania NCW za I półrocze 2008 r. miało miejsce poprzez dodawanie biokomponentow do paliw ciekłych. Na pozostałe 15% składają się dopuszczone do powszechnego obrotu biopaliwa ciekłe, tj. czysty ester metylowy stanowiący samoistne paliwo oraz 20-procentowa mieszanka estru z olejem napędowym oraz biopaliwa ciekłe, stosowane w wybranych flotach. W minionym półroczu ok. 65% wszystkich użytych do produkcji paliw ciekłych i biopaliw ciekłych biokomponentów stanowił ester metylowy, a resztę bioetanol.

Na przedstawiony wyżej korzystny obraz rozwoju rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych cieniem rzuca się niekonkurencyjna cenowo produkcja bioetanolu w Polsce. W małych gorzelniach rolniczych proces wytwarzania bioetanolu jest znacznie droższy niż w dużych, nowoczesnych zakładach przemysłowych. W wyniku tego koncerny naftowe do komponowania benzyn używają w dużym stopniu importowanego bioetanolu jako produktu znacznie tańszego. Zdecydowanie lepsza sytuacja panuje w zakresie estru metylowego, który w Polsce wytwarza się w nowoczesnych, wysokoefektywnych instalacjach. Uwzględniając duży potencjał wytwórczy estrów, przewiduje się, że w najbliższym czasie całe zapotrzebowanie na ten biokomponent będzie pokrywane produkcją krajową.

Na ratunek gorzelniom
Mając na uwadze potrzebę rozwiązania problemu, szczególnie związanego z trudną sytuacją ekonomiczną sektora gorzelni rolniczych, w Ministerstwie Gospodarki w gronie międzyresortowym i eksperckim dokonano analizy istniejącej sytuacji. W wyniku dyskusji podjęte zostały działania w dwóch płaszczyznach. Jedna dotyczy zebrania szczegółowej analizy i wdrożenia szybkich działań, czyli takich, które nie wymagają zmian ustawowych. Druga to wprowadzenie stosownych zmian w ustawie z 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. 

Dyskutowana była również sprawa rezygnacji z systemu zwolnień akcyzowych. W tym zakresie stanowiska były podzielone, jednak większość wyrażała przekonanie, że należy wykazać zdecydowaną ostrożność i nie podejmować pochopnych, nie w pełni przemyślanych decyzji. Podzielam ten punkt widzenia, bo zagrożenia związane z błędną decyzją w tym względzie są ogromne. 

Zbigniew Kamieński
dyrektor, Departament Energetyki, Ministerstwo Gospodarki

Artykuł opublikowany w miesięczniku "Czysta Energia" nr 12/2008, str. 9



 

 

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024