– Tężnia solankowa na os. Tysiąclecia to nie tylko miejsce atrakcyjne ze względów architektonicznych, ale przede wszystkim z uwagi na liczne korzyści zdrowotne. Jej działanie jest zbawienne dla układu oddechowego, a wizyta w tężni może pomóc w łagodzeniu objawów alergii, astmy czy innych schorzeń dróg oddechowych. Od dzisiaj, oficjalnie, z obiektu i jego walorów mogą korzystać nasi mieszkańcy – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Druga tężnia w mieście
Prace przy budowie tężni solankowej na Tysiącleciu zakończyły się w połowie września jednak w ostatnich tygodniach trwały jej odbiory oraz dostarczana była solanka. Pochodzi ona, podobnie jak w przypadku tężni w parku Zadole, z Zabłocia i charakteryzuje się przyjemnym zapachem. Tężnia jest już drugim tego typu projektem zrealizowanym przez miasto w ramach Budżetu Obywatelskiego. To pozwoli mieszkańcom kolejnej części Katowic cieszyć się z tej niezwykłej i prozdrowotnej formy spędzania czasu, która dotychczas była kojarzona jedynie z uzdrowiskami.
– Dzięki tężni w Parku Zadole, która funkcjonuje już od kilku lat, wiemy, że takie inwestycje cieszą się ogromną popularności i są atrakcyjne dla mieszkańców. Teren, na którym powstała nowa tężnia, jest zadrzewiony i znajduje się w dogodnym miejscu, bardzo blisko osiedla Tysiąclecia. Będzie to miejsce, które spełnia oczekiwania zarówno pod względem zdrowotnym, jak i estetycznym – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
Całość inwestycji kosztowała blisko 3 mln zł. W tym roku, podobnie jak tężnia w parku Zadole, obiekt będzie działał do ostatniego dnia października. Jej ponowne uruchomienie w przyszłym roku planowane jest na początek kwietnia. To oznacza, że mieszkańcy Katowic i turyści będą mogli korzystać z jej dobroczynnych właściwości przez większość roku.
Tężnia powstaje razem z ogrodem sensorycznym
Warto podkreślić, że inwestycja jest realizacją dwóch zadań z Budżetu Obywatelskiego. Budowa samej tężni była projektem ogólnomiejskim, który uzyskał 14 658 głosów, natomiast ogród był zadaniem lokalnym, które zostało przeznaczone do realizacji uzyskując 5 181 głosów. Łączna wartość inwestycji to blisko 3 miliony zł. Do realizacji pozostaje jeszcze zadanie z kolejnej edycji BO zakładające wybudowanie parkingu przy obiekcie. Parking będzie gotowy na ponowne uruchomienie tężni w kolejnym sezonie.
Otoczenie tężni
– Cieszę się, że tak licznie zebraliśmy się dzisiaj przy tej tężni. Wiem, że ta inwestycja jest naprawdę trafiona, bo podczas codziennych spacerów z dziećmi spotykamy tu bardzo wielu sąsiadów. Sam pomysł zrodził się podczas spotkania mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej “Piast”, która później pomagała również w promocji tego pomysłu podczas głosowania, za co bardzo dziękuję – powiedziała Agnieszka Piątek, wnioskodawczyni obu zrealizowanych projektów do Budżetu Obywatelskiego.
Jednym z wyjątkowych elementów tego projektu jest ogrodowy raj dla zmysłów. To pewnego rodzaju forma ogrodu sensorycznego, w którym rosną wyjątkowe rośliny. To doskonałe miejsce na spacery, medytację czy po prostu chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku.
Otoczenie tężni również ma zachęcić mieszkańców do spędzania przy niej czasu – wykonano nasadzenia drzew, zamontowano elementy małej architektury, ławki, stojaki. Dzięki temu wokół tężni tworzy się zacieniona alejka, która będzie dodatkowym atutem dla osób, które chcą korzystać z jej właściwości będąc w ruchu. Te udogodnienia sprawią, że tężnia to przyjazne miejsce dla rodzin, osób aktywnych oraz tych, którzy poszukują wytchnienia w zacisznym otoczeniu natury.
Komentarze (0)