Program Inwestycji Strategicznych jest częścią ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. „Ósma edycja programu została zakończona i skorzystają na niej gminy wchodzące w skład powiatu śremskiego, jak i sam powiat śremski. Śrem lwią część pieniędzy wpompuje… w śmieci” – pisze lokalny portal tydzień.net.pl.
Ponad piętnaście milionów
– Gmina Śrem w ramach 8 edycji Program Inwestycji Strategicznych uzyskała dofinansowanie w kwocie 15.150.000 zł na realizację przedsięwzięcia pn. Budowa nowoczesnego systemu odbioru i zarządzania odpadami komunalnymi w gminie Śrem – informuje miejscowy magistrat.
Przedsięwzięcie obejmuje dwa zadania:
Budowę Elektronicznego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (ePSZOK) w Mateuszewie.
Budowę i uruchomienie 3 gniazd Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów na terenie Śremu.
Pszok 24 h na dobę, 7 dni tygodniu
Nowy Elektroniczny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (ePSZOK) w Mateuszewie będzie czynny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu jako miejsce, do którego mieszkańcy gminy będą mogli bezpłatnie dostarczyć odpady komunalne zebrane w sposób selektywny.
„Zinformatyzowany ePSZOK będzie wymagał minimalnej obsługi, gdyż procesy tj. identyfikacja mieszkańców, identyfikacja pojazdów, przypisanie rodzaju i masy odpadów do gospodarstwa domowego będą odbywały się automatycznie” – czytamy na internetowych stronach miasta Śrem.
Gniazda indywidualnej segregacji
Druga część przedsięwzięcia zakłada powstanie w 3 miejscach w Śremie gniazd Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów analogicznych do działających, uruchomionych pilotażowo przy ul. Wojska Polskiego w Śremie. Nowe gniazda powstaną na osiedlach mieszkaniowych przy ul. Stefana Grota Roweckiego, ul. Kopernika oraz ul. Ogrodowej. Urządzenia mechaniczne do gromadzenia odpadów komunalnych zostaną wyposażone w inteligentne moduły kontroli dostępu, wagi odpadów, pomiar poziomu zapełnienia oraz monitoring. Każdy mieszkaniec zostanie wyposażony w kody kreskowe, które umożliwią otwarcie klapy pojemnika na śmieci, bezobsługowe zważenie odpadów i przypisanie do mieszkańca.
Jak zapewniają władze Śremu mieszkańcy miasta i bez tych inwestycji już skuteczniej segregują odpady: 67% masy to odpady zebrane selektywnie a jedynie 33% masy to odpady zmieszane, których utylizacja jest bardziej kosztowna.
Komentarze (0)