Selektywna zbiórka bioodpadów
Selektywna zbiórka odpadów ma swoje korzenie w regulacji zawartej w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy. Wśród priorytetowych sposobów zagospodarowania odpadów określono przygotowywanie do ich ponownego użycia, recykling oraz inne metody odzysku, a punktem wyjścia jest selektywne zbieranie.
Ustawa o odpadach wprowadziła do obrotu prawnego definicję selektywnego zbierania, poprzez które rozumie się zbieranie, w ramach którego dany strumień odpadów, w celu ułatwienia specyficznego przetwarzania, obejmuje jedynie odpady charakteryzujące się takimi samymi właściwościami i takimi samymi cechami. Najprościej mówiąc, selektywne zbieranie polega na zbieraniu odpadów komunalnych do oddzielnych pojemników bezpośrednio w miejscu ich powstawania.
Obowiązki gminy
Sam wymóg prowadzenia zbiórki odpadów w sposób selektywny został wprowadzony w treści ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy, gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, w szczególności poprzez zapewnienie selektywnego zbierania odpadów komunalnych, k...