– Województwa łódzkie i wielkopolskie są wyjątkowo narażone na zagrożenie suszy hydrologicznej i rolniczej. Woda, która jest podstawowym źródłem życia, staje się w Polsce coraz bardziej luksusowym dobrem, ale dzięki takim inwestycjom możemy z większym spokojem patrzeć w przyszłość – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
Zbiornik Jeziorsko ze zmodernizowanym jazem
Jeziorsko jest największym zbiornikiem wodnym w woj. łódzkim. Spełnia funkcję retencyjną oraz zapewnia bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańcom regionu. Dzięki współpracy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego zbiornik Jeziorsko przeszedł gruntowny remont. W ramach prac przeprowadzono modernizację jazu przelewowo-upustowego w zaporze czołowej zbiornika. Przede wszystkim unowocześniona została jego część hydrauliczna – zamontowane nowoczesne pompy, elementy regulujące ciśnienie oraz wzmocnione przewody hydrauliczne. Jaz ma za zadanie regulację przepływu wody i jest zlokalizowany w środkowej części zapory.
Rekreacja nad Zalewem Sulejowskim
W Smardzewicach mieszkańcy gminy oraz odwiedzający ją turyści mogą cieszyć się nowo wybudowaną infrastrukturą rekreacyjną oraz utwardzonymi ścieżkami nad Zalewem Sulejowskim. Wszystko dzięki współpracy Gminy Tomaszów Mazowiecki i PGW Wody Polskie. Projekt zrealizowano w oparciu o trzy inwestycje. Dwa zadania zrealizowała Gmina Tomaszów Mazowiecki a trzecią część – PGW Wody Polskie.
– To jest bardzo dobry dzień dla gminy Smardzewice, ale też całego powiatu tomaszowskiego, ponieważ Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie otwiera kolejne inwestycje związane z rekreacją. Jeśli mówimy o Wodach Polskich, to myślimy o wielkich inwestycjach infrastrukturalnych, hydrotechnicznych związanych z funkcją przeciwpowodziową, retencyjną, z zabezpieczeniem mieszkańców Polski przed wielką wodą. Ale Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie od początku istnienia dba również o funkcję rekreacyjną i turystyczną. Dzisiaj możemy z dumą powiedzieć, że pieniądze, które zostały przeznaczone na tę inwestycję, będą służyły mieszkańcom i turystyce – stwierdził wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
W ramach pierwszej części zadania powstała infrastruktura turystyczna, rekreacyjna i techniczna, w tym m.in. obiekty zaplecza higieniczno-sanitarnego, piaszczysta i trawiasta plaża nad Zalewem Sulejowskim, dwa place zabaw, siłownia plenerowa, boisko do piłki plażowej oraz letnia scena plenerowa. Ponadto utwardzone zostały ciągi komunikacyjne i place.
Druga część zadania obejmowała rozbudowę ulicy Klonowej na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową nr 4327E do wjazdu na teren Centrum Konferencyjno-Rekreacyjnego “MOLO” w Smardzewicach. Rozbudowa drogi zapewni sprawny dojazd do nowego terenu rekreacyjno-wypoczynkowego nad Zalewem Sulejowskim.
W ramach trzeciej części inwestycji rozbudowano nabrzeże, wykonując konstrukcje ubezpieczające, drenaże, ciągi piesze oraz oświetlenie. Ponadto zostały zamontowane barierki ochronne i monitoring wizyjny. Z kolei przebudowa molo polegała na wykonaniu nowej nawierzchni, ciągu komunikacyjnego oraz tarasów widokowych, a także montażu oświetlenia. Utworzono piaszczystą plażę i dwa wejścia na molo.
Łączny koszt realizacji projektu “Rozwój gospodarki turystycznej w oparciu o wykorzystanie walorów krajobrazowych w celu zagospodarowania turystyczno-rekreacyjnego terenu nad Zalewem Sulejowskim w miejscowości Smardzewice” wyniósł 24,5 mln zł. Wartość zadania zrealizowanego przez PGW Wody Polskie to 8,1 mln zł.
Komentarze (0)