Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Hutnicze dziedzictwo zamienione w zielony szlak spacerowy

Hutnicze dziedzictwo zamienione w zielony szlak spacerowy
19.12.2023, o godz. 7:23
czas czytania: około 3 minut
0

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zakończyło prace nad miejskim szlakiem spacerowym Śladem Dwóch Hut. Trasa obejmuje osiem lokalizacji. Cztery z nich to specjalnie wykonane murale.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Idąc, można słuchać podcastów tworzących półtoragodzinną opowieść o hutniczym dziedzictwie miasta – czytamy w komunikacie chorzowskiego Muzeum Hutnictwa.

 Obywatele zadecydowali o budżecie

O ukończeniu prac nad szlakiem – sfinansowanym w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego – działająca od ponad dwóch lat placówka poinformowała w poniedziałek. Cytowany w informacji muzeum jego dyrektor Adam Kowalski zaznaczył, że hutnicze miasto odbierało się wszystkimi zmysłami, dlatego pamięć mieszkańców, jak i większość ulic, placów czy budynków, jest w Chorzowie naznaczona hutą.

„Dziś nie zawsze potrafimy odczytywać zapisaną w przestrzeni miasta historię. Mimo to, dzięki wiedzy, wspomnieniom i emocjom, wciąż możemy podążać ich śladem. W tym odkrywaniu pomóc ma Hutniczy Szlak Spacerowy – Śladem Dwóch Hut” – wskazał dyrektor.

„Chcielibyśmy, aby szlak stał się inspiracją do aktywnego poznawania historii Chorzowa – społecznej, gospodarczej i politycznej, ale też małych, prywatnych narracji. Przestrzeń miasta, jego architektura i zabudowa ukrywają wspaniałe opowieści. Podcasty, które przygotowaliśmy, otwierają przed słuchaczami bogactwo wątków” – wyjaśnił Kowalski.

Trasa

Trasa spaceru wiedzie z okolic siedziby Muzeum Hutnictwa: od budynku przy ul. Katowickiej 90, za którym niegdyś działała Huta Królewska/Kościuszko. Wiedzie przez Rynek, gdzie na ścianie budynku z nr 7 powstał mural z wizerunkiem zakładu, który przed laty dominował w krajobrazie centrum miasta.

Dalsza droga prowadzi przez główny trakt miasta – ul. Wolności do ul. Mielęckiego, gdzie przy nr 29 jest kolejny mural (z tramwajem i modernistycznym chorzowskim drapaczem chmur). Stamtąd przechodzi się na ul. Cichą, gdzie siedzibę ma klub sportowy Ruch.

Na ul. Armii Krajowej 49 mieści się kolejny mural z artystyczną wizją znanego logo Huty Batory (dawniej Bismarcka). Ul. Dyrekcyjna 6 to okazała siedziba tego zakładu. Mural przy ul. 16 lipca 14 odwołuje się do działającej w tym miejscu stalowni. Spacer kończy się na skwerze rtm. Pileckiego, przy ul. Batorego 35.

Chorzowskie muzeum wskazuje, że projekty czterech murali wybrano w zorganizowanym przezeń konkursie wykonał je Karol Kobryń. Po liczącej 6,6 km trasie szlaku prowadzą dźwiękowe opowieści w formie podcastów dostępnych na stronie placówki i w popularnych serwisach podcastowych. Trwają one łącznie niemal 1,5 godziny, tyle, ile mniej więcej zajmuje spacer.

Jak huta Bismarck została hutą Batory

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ul. Metalowców 4a to powstałe pod koniec 2021 r. pierwsze w Polsce muzeum prezentujące na przykładach Huty Kościuszko/Królewskiej i Batory/Bismarck historię hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej.

W budynku byłej hutniczej elektrowni z 1895 r. od dwóch lat działa nowoczesna placówka, w której prezentowane są wielkie hutnicze maszyny i filmowe wspomnienia byłych pracowników, którzy opowiadają o pracy w hucie i o swoim codziennym życiu. Muzeum od początku organizuje też imprezy tematyczne, starając się integrować i ożywiać lokalną społeczność.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024