Mechanizm zatwierdzania taryf
Ustawowy mechanizm zatwierdzania taryf dla gospodarstw domowych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki ma na celu zabezpieczenie odbiorców przed wzrostami cen energii. Prezes URE weryfikuje, czy zaproponowane taryfy wynikają z kosztów sprzedawców energii. Gwarantuje to odbiorcom, że wysokość opłat jest zbliżona do faktycznego kosztu energii na rynku. Tak też się stało w 2023 roku.
W 2023 roku sprzedawcy energii zawnioskowali o obniżenie wysokości obowiązujących taryf na sprzedaż energii elektrycznej. Decyzją prezesa URE zostały one zmniejszone z poziomu 1,05-1,13 zł/kWh netto (rok 2023) do ok. 0,74 zł/kWh netto w 2024 r.
Odzwierciedla to trendy rynkowe. W minionym roku miesięczna średnia cena energii elektrycznej z dostawą na 2024 rok na rynku hurtowym wahała się w przedziale od 0,55 zł/kWh do 0,87 zł/kWh. Tyle właśnie będą musieli zapłacić sprzedawcy energii elektrycznej za zakontraktowany prąd, który do naszych domów zostanie dostarczony w 2024 roku.
Należy podkreślić, że obniżenie taryf nie będzie oznaczało obniżenia cen energii elektrycznej sprzedawanej odbiorcom końcowym. Rekordowo wysokie taryfy w 2023 roku były nieodczuwalne dla gospodarstw domowych dzięki zamrożeniu cen na poziomie z 2022 roku, a więc ok. 0,41 zł/kWh netto.
Poselski projekt przedłużający mrożenie cen do końca czerwca 2024 roku został uchw...