– Plac Biegańskiego pełni kluczową rolę jako serce i dumna wizytówka miasta, dlatego trzeba zaakcentować jego reprezentacyjny charakter. Powinien być też uniwersalny, bo to miejsce i dla poważnych wydarzeń, np. o charakterze patriotycznym, i dla rozrywki, czyli koncertów małych i dużych, a także dla wydarzeń kulturalnych i handlowych, jak targi, wystawy i jarmarki. Chcemy, żeby częstochowianie chętnie się tu spotykali, ale także by z dumą pokazywali to miejsce swoim znajomym z innych miast. Aby przyciągnąć mieszkańców w różnym wieku, proponujemy dużą altanę, ławki, całoroczną kawiarnię i zielone strefy relaksu, w tym fontanny uwielbiane przez dzieci. Gastronomia w tym przypadku jest nieodzowna, tak jak zacienione miejsca odpoczynku. Będzie więcej drzew i roślinności – komentował prezentację prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Odbudowa Odwachu
Zespół urbanistyczny Ratusza jest obecnie niepełny ze względu na brakujący budynek po jego wschodniej stronie. Nowa koncepcja zakłada odbudowę Odwachu bis w historycznej lokalizacji, gabarytach i formie. Nowy budynek miałby zostać wykorzystany z myślą o punktach gastronomicznych, stanowiących zachętę do dłuższego spędzania czasu na placu.
Wytyczne z opiniami
W czasie spotkania szczegóły rozwiązań tłumaczyli Jakub Cieślik i Kamil Cierpioł, którzy w swoich pracach projektowych odnieśli się w głównej mierze do zebranych sugestii i opinii mieszkańców, ale sporo uwag zostało zgłoszonych przez Obywatelskie Stowarzyszenie Przyjaciół Częstochowy, Centrum Usług Komunalnych, Stowarzyszenie Demokratyczna RP, Miejski Zarząd Dróg czy Miejską Pracownię Urbanistyczno-Planistyczną. Spostrzeżenia i propozycje zmian czy modyfikacji, jakie można wprowadzić na placu, stały się wytycznymi, na których Grupa Verso oparła swoje opracowanie.
Komentarze (0)