Wytwarzanie energii przez instalacje komunalne to potrzeba chwili. Postęp technologiczny w zakresie pozyskiwania energii z OZE jest na tyle duży, że każdy może znaleźć technologię odpowiednią dla swojego zakładu.

Jarocińska instalacja zaczynała działać w 2003 roku jako niewielki zakład, w którym główną rolę odgrywało składowisko, gdzie trafiał wówczas cały strumień odpadów. Pierwszym z przełomowych momentów w historii jarocińskiej instalacji było utworzenie w 2008 rok Porumienienia Międzygminnego (dziś obejmuje 24 JST). 

W tym samym roku powstała też półautomatyczna sortownia odpadów opakowaniowych, dofinansowana z EkoFunduszu. W 2012 roku zakład postawił pierwsze kroki zmierzające w stronę pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Na terenie instalacji zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy około 25 kWp. Instalacja w niewielkim stopniu pokrywała zapotrzebowanie zakładu na energię elektryczną – ale była ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia  pełnej samowystarczalności energetycznej. 

W latach 2008-2012 w gminach sukcesywnie wprowadzano selektywną zbiórkę odpadów – z podziałem na szkło kolorowe i bezbarwne, tworzywa sztuczne, papier oraz zmieszane odpady komunalne – w celu poprawy efektywności gospodarki odpadami. W 2016 roku oddano do użytkowania nowoczesny zakład, który został wybudowany ze wsparciem środ...