Gospodarka ściekowa na terenach nieskanalizowanych
Trwa akcja inwentaryzacji i kontroli zbiorników bezodpływowych na nieczystości (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. To pierwszy i bardzo istotny krok na drodze do uporządkowania gospodarki ściekowej tam, gdzie nie dociera sieć kanalizacyjna.
Unijna dyrektywa w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych1 narzuca obowiązek zbierania i oczyszczania ścieków na terenach o koncentracji równoważnej liczby mieszkańców (RLM) wynoszącej co najmniej 2000 i takim stopniu urbanizacji, aby opłacało się budować sieć kanalizacyjną. Jednak „(…) w przypadku, gdy ustanowienie systemu zbierania nie jest uzasadnione, jako że nie przyniosłoby korzyści dla środowiska lub powodowałoby nadmierne koszty, należy zastosować pojedyncze systemy lub inne właściwe systemy zapewniające ten sam poziom ochrony środowiska”1.
Nieprecyzyjny zapis
Dyrektywa nie precyzuje kryteriów oceny opłacalności czy wpływu na środowisko, dlatego kraje członkowskie podchodzą do tego zapisu w podobny, ale nie identyczny sposób. W stanowisku ogólnoeuropejskiej federacji przedsiębiorstw wodociągowych i kanalizacyjnych EurEau możemy znaleźć więcej szczegółów2. Pojedyncze systemy lub inne właściwe systemy (z ang. Individual and other Appropriate Systems, IAS) to systemy oczyszczania ścieków dla jednego lub k...