Zielona akupunktura i betonoza pod lupą
Niniejszy artykuł prezentuje najważniejsze wnioski i obserwacje z raportu Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR „Zieleń w centrach polskich miast. Stan, funkcje i wyzwania”.
Raport i jego poszczególne elementy składowe omawiane w materiale dostępne są online na stronach Obserwatorium1.
W dobie postępujących zmian klimatycznych zarówno środowiska eksperckie, jak i dziennikarze oraz opinia publiczna wiele uwagi poświęcają miastom. To ich mieszkańcy doświadczają szczególnych niedogodności wynikających z nasilenia letnich upałów i zim, które wydają się trzymiesięcznym listopadem, podtopień ulic po gwałtownych opadach, hałasu, smogu oraz przytłoczenia monotonnym, ubogim w elementy naturalne krajobrazem.
Niedoskonały dyskurs betonozy
Nagromadzone przez lata społeczne niezadowolenie z jakości przestrzeni publicznych w kontekście estetycznym i środowiskowym skanalizował prasowy dyskurs „betonozy”. W ślad za reporterską książką Jana Mencwela2 tę łatkę – której samo brzmienie sugeruje chorobę, patologię – przypinano placom i skwerom, tak nowo zmodernizowanym, jak i przebudowanym około dekadę temu (do tej drugiej kategorii należy chociażby internetowa „ikona” betonozy – Stary Rynek we Włocławku).
Toczona główn...