Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Stowarzyszenie Polska 2050 chce zmian w przepisach o budżecie obywatelskim

Stowarzyszenie Polska 2050 chce zmian w przepisach o budżecie obywatelskim
pap/jw
15.02.2024, o godz. 8:39
czas czytania: około 2 minut
0

Stowarzyszenie Polska 2050 chce zmiany przepisów dotyczących budżetów obywatelskich w taki sposób, by dla znacznie większej, niż obecnie, grupy samorządów utworzenie takich budżetów było obowiązkowe. Chcą te zmiany przeprowadzić poprzez obywatelski projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Utworzenie budżetu obywatelskiego jest obecnie obowiązkowe w gminach będących miastami na prawach powiatu; pozostałe samorządy nie mają takiego obowiązku (np. powiaty czy samorządy województw), ale również mogą wydzielić pieniądze na taką inicjatywę.

Propozycja nowelizacji przepisów

Stowarzyszenie Polska 2050 chce doprowadzić do nowelizacji przepisów w taki sposób, by utworzenie budżetu obywatelskiego było obowiązkowe w gminach będących miastami oraz tych, gdzie co najmniej jedna z miejscowości ma status miasta. Proponuje też wielkość takiego budżetu; dla gmin będących miastami na prawach powiatu to co najmniej 0,5 proc. wydatków; dla mniejszych samorządów (w zależności od liczby mieszkańców) postuluje kwotę od co najmniej 20 tys. zł do co najmniej 100 tys. zł w takim budżecie obywatelskim.

W Białymstoku powstał komitet inicjatywy ustawodawczej “Budżet obywatelski w każdym mieście”, na rzecz zmiany ustawy o samorządzie gminnym – poinformowali dziennikarzy na konferencji prasowej w tym mieście działacze stowarzyszenia Polska 2050.

– Chcemy, by wszystkie miejscowości w Polsce, wszystkie miasta, wszystkie gminy miejsko-wiejskie, musiały taki budżet posiadać – mówił przewodniczący tego stowarzyszenia w Podlaskiem Marcin Dziemian. Jak oszacował, to ok. tysiąca samorządów, z których część ma budżety obywatelskie, ale – jak podał – 600-700 z nich nie ma. – To duża liczba (samorządów), gdzie obywatele nie mają najmniejszego wpływu, poza petycjami, które są rozpoznawane pozytywnie lub nie, na partycypację w środkach miejskich – dodał Dziemian.

Ogólnopolska inicjatywa

Mówił, że inicjatywa ustawodawcza ma charakter ogólnopolski, zaangażowani są w nią działacze stowarzyszenia z całej Polski. Wyraził nadzieję, że w krótkim czasie uda się zebrać najpierw tysiąc podpisów, by zgłosić komitet w Sejmie, a następnie – w wymaganym prawem okresie trzech miesięcy – zebrać co najmniej 99 tys. kolejnych podpisów (łącznie musi ich być nie mniej, niż 100 tys.) koniecznych do poparcia obywatelskiego projektu nowelizacji.

– Tą akcją zbierania podpisów chcemy promować ideę funkcjonowania samych budżetów obywatelskich – dodał Dziemian. W jego ocenie, stowarzyszenie, które samych wolontariuszy liczy ok. 20 tys., nie powinno mieć problemów ze zbiórką na czas wymaganej liczby podpisów. Aktywiści stowarzyszenia mają nadzieję, że – po przejściu ścieżki legislacyjnej – znowelizowane przepisy mogłyby wejść w życie pod koniec roku.

Dziemian poinformował również, że od wtorku stowarzyszenie zaczyna też wysyłać do wszystkich burmistrzów i prezydentów miast pytania dotyczące proponowanych zmian w ustawie o samorządzie gminnym. – Tak, by mogli określić się, czy są za partycypacją, rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, czy ich raczej to nie interesuje – mówił.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024