Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Natura w utylizacji odpadów w Warszawie. ZUSOK będzie miał zielony dach

Natura w utylizacji odpadów w Warszawie. ZUSOK będzie miał zielony dach
28.02.2024, o godz. 10:12
czas czytania: około 3 minut
0

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie będzie miał zielony dach. Dzięki obecnie przeprowadzanej modernizacji, ZUSOK będzie nie tylko przekształcał odpady w prąd i ciepło, ale także zapewni dodatkowe hektary zieleni w mieście. Zielony dach będzie wspierał retencję wody, zwalczał smog i zwiększał bioróżnorodność.   

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Rozbudowany Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie ma stać się najnowocześniejszą i największą tego typu instalacją w Polsce. Spalarnia odpadów będzie przetwarzać prawie 300 tys. ton rocznie, które zostaną przekształcone w prąd i ciepło dla Warszawy. Jednocześnie obiekt będzie pokryty zielonym dachem, który zapewni więcej naturalnych przestrzeni w Warszawie. Rośliny maja wpłynąć na jakość powietrza, ułatwić magazynowanie i uwalnianie wody deszczowej oraz ograniczyć występowanie tzw. wysp ciepła w okolicy.

Zielone dachy są coraz częściej wykorzystywane w budownictwie, a ZUSOK staje się przykładem zastosowania ich także w kluczowych obiektach infrastruktury. Kluczowy etap prac nad modernizacją obiektu został zakończony, a całość zostanie sfinalizowana już w 2024 roku.

Zielony dach zmienia zakład

Zielone dachy zyskują na popularności nie tylko w przypadku budownictwa mieszkalnego, ale także przy budowie kluczowych zakładów. Pokrywają ważne obiekty, zmniejszając ingerencje w środowisko naturalne. Stosowanie tego rodzaju rozwiązań jest szczególnie istotne w miastach, gdzie obecność roślin może zmniejszać wpływ globalnego ocieplenia na funkcjonowanie aglomeracji. Zieleń na dachach jest w stanie magazynować wodę podczas ulew, odciążając kanalizację i uwalniać parę w gorące dni. Jednocześnie ogranicza działanie słońca, zmniejszając ilość nagrzewającej się przestrzeni. Oczyszcza także powietrze z dwutlenku węgla, pozytywnie wpływając na emisyjność miasta.

W ZUSOK na dachu intensywnym zastosowano maty akumulacyjno-drenażowe DELTA®-FLORAXX 40H, wyróżniające się dużą retencją wody. Są w stanie zmagazynować aż ok. 19,6 l/m², co ma zapobiegać przeciążeniu systemu kanalizacyjnego. Dodatkowo zwiększają odporność hydroizolacji przeciw uszkodzeniom mikrobiologicznym. Użyto także mat DELTA®-FLORAXX TOP na dachu ekstensywnym, które magazynują ok. 7 l/m² i cechują się dużą wytrzymałością.

–Zielony dach przyczynia się do zwiększenia ekologiczności obiektu, dlatego coraz chętniej się go stosuje. Dzięki temu konstrukcja przede wszystkim mniej ingeruje w otoczenie. To też skrawek zieleni, która jest cenna zwłaszcza w miastach. Można stosować je zarówno w ważnych elementach infrastruktury, jak i w budynkach mieszkalnych, gdzie często stanowią dodatkową przestrzeń do relaksu – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.

Utylizacja odpadów z korzyścią dla otoczenia

Po modernizacji w ZUSOK będą funkcjonować 3 linie termicznego przekształcania, a obiekt będzie pracować przez 24 godziny na dobę, wytwarzając prąd i ciepło z odpadów. W ciągu roku powstanie 100 tys. MWh energii elektrycznej i 100 tys. ton żużla. Nowoczesna instalacja wpłynie tym samym na poprawę bezpieczeństwa energetycznego miasta, a żużel po waloryzacji zostanie wykorzystany w budownictwie drogowym. W tym momencie realizowane są ostatnie roboty budowlane.

Zielone dachy zajmują coraz więcej przestrzeni miejskiej, także w Warszawie, co pozytywnie wpływa na poprawę gospodarki wodnej aglomeracji i zwiększa komfort mieszkańców. Powstający Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych również wpisze się w ten trend, zapewniając dodatkową zieloną przestrzeń w mieście.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024