Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wsparcie resortu w budowie komunalnej infrastruktury na wsiach

Wsparcie resortu w budowie komunalnej infrastruktury na wsiach
Bartłomiej Leśniewski
21.03.2024, o godz. 12:46
czas czytania: około 2 minut
0

Obietnica wsparcia rozwoju obszarów wiejskich w zakresie transformacji energetycznej i włączenia zielonej infrastruktury do strategii rozwojowych – to rezultat spotkania kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska z przedstawicielami wiejskich samorządów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska i podsekretarz stanu Anita Sowińska z przedstawicielami samorządów spotkały w środę.

Potrzeba dialogu

W spotkaniu z kierownictwem Ministerstwa Klimatu i Środowiska wzięli udział reprezentanci Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa, Biura Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

– Widzimy duże potrzeby dialogu i rozmów,  tworzymy więc przestrzeń do działania. Chciałabym zagwarantować, że Państwa głos będzie uwzględniany w procesie konsultacji – mówiła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Reprezentanci przedstawili swoje problemy i obawy, dotyczące m.in. ochrony środowiska, transformacji energetycznej czy gospodarki odpadami.

OZE na terenach wiejskich

Kierownictwo MKiŚ w odpowiedzi poruszyło temat wsparcia rozwoju OZE na terenach wiejskich. Rozmawiano o utworzeniu spójnych i stabilnych mechanizmów wsparcia w zakresie zróżnicowanych form rozwoju energetyki odnawialnej na obszarach wiejskich, transformacji energetycznej czy rozwoju energetyki prosumenckiej.

– Jednym z naszych celów jest tworzenie nowych parków narodowych i rezerwatów, obszarów chronionych. Mamy zamiar zrobić to w konsensusie społecznym, z dbałością zarówno o jednostki samorządu terytorialnego, jak i o biznes. Chcemy zwiększać tereny chronione – powiedziała minister.

Kierownictwo MKiŚ zwróciło uwagę na potrzebę pilnego podjęcia prac nad racjonalizacją gospodarki odpadami komunalnymi i stworzenie podstawy do systemowych rozwiązań na szczeblu krajowym, regionalnym i gminnym. Rozmawiano również o uproszczeniu i stworzeniu skutecznych narzędzi prawnych, związanych z egzekwowaniem od właścicieli nieruchomości usuwania nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych.

Gminne fundusze ekologiczne

Jeśli chodzi o kwestię odpadów, to mamy pełną świadomość problemu. Poprawiamy to prawo, chcemy żeby było lepsze i bezpieczniejsze dla samorządów i obywateli, a jednocześnie skuteczniejsze – zapewniała minister Hennig-Kloska.

Na koniec poruszono temat przywrócenia gminnych funduszy ochrony środowiska, dzięki którym samorządy mogłyby wspierać programy i przedsięwzięcia krajowe i regionalne, a także kreować własne programy wsparcia ochrony środowiska, gospodarki wodnej, transformacji energetycznej i ochrony powietrza.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024