Drakońskie kary za poziomy recyklingu
Mamy rok 2024. Rok, w którym Polska jako kraj musi osiągnąć 45-procentowy poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Jako państwo mieliśmy kilkanaście lat, by do tych wymagań prawidłowo i odpowiedzialnie się przygotować.
Podsumowując cały ten czas, można uznać, że najbardziej kierunkową zmianą, na jaką polski rząd się zdecydował, by te cele osiągnąć, była ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, czyli gminna biblia odpadowa, która radykalnie zmieniła podział zadań poszczególnych uczestników systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i ustanowiła jednolite zasady finansowania odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie całego kraju.
Odpowiedzialność gmin
Najistotniejszym elementem jej reformy było przekazanie gminom władztwa nad odpadami komunalnymi. Należy przez to rozumieć, że od roku 2011 to polskie gminy są odpowiedzialne za wywiązanie się państwa polskiego z obowiązków osiągania poziomów recyklingu.
Gminy podjęły wyzwanie, tworząc samodzielnie lub w ramach związków całe systemy gospodarowania odpadami komunalnymi. Prace rozpoczęły się od serii spotkań z mieszkańcami, na których starano się im wytłumaczyć, że nie muszą już podrzucać odpadów sąsiadom, do lasów i rzek, a zarządcy dróg są od...