Kto odpowiada za poziomy recyklingu?
Czy gminy są odpowiedzialne za osiąganie poziomów recyklingu na swoim terenie? Tak, ale tylko do pewnego stopnia. Nie tak wysokiego, jak przewidują normy przyjęte w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce.
Pisząc ten artykuł, już wiem, że poziom odzysku i recyklingu odpadów komunalnych osiągnięty w naszej instalacji – ZUOK Spytkowo – w roku 2023 wyniósł 35,5%. Z satysfakcją stwierdzam, że wierzyłem i wiedziałem, że na pewno było to wykonalne, o czym wielokrotnie zapewniałem na różnych konferencjach i szkoleniach.
Skąd się biorą poziomy?
Złożyły się na to wyniki uzyskane z przekazanych i poddanych recyklingowi surowców (liczonych wg wskaźnika PTMS, określającego zależność liczby osób wg złożonych deklaracji wobec ilości odpadów), wynoszące 16,57%, oraz recykling organiczny w wysokości 18,93%. Podkreślmy – wyniki wyliczane na podstawie rzeczywistych mas odpadów poddanych recyklingowi, a nie mas odpadów przekazanych do recyklingu. Jeszcze kilka punktów procentowych doda organizator systemu gospodarowania odpadami i właściciel instalacji, którą kieruję, tj. Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami w Giżycku, i jest szansa na przekroczenie dobrze wyglądających 40%.
No ale przecież na tym nie koniec, bo w ...