Najnowocześniejszy w Europie obiekt będzie zajmować się procesami demontażu, rozładowania i recyklingu akumulatorów EV. Produktem końcowym będzie tzw. czarna masa wykorzystana między innymi do produkcji materiałów do nowych akumulatorów EV, w tym aktywnego materiału katodowego (CAM) i prekursora katody (pCAM).
Recykling do 12 000 ton akumulatorów rocznie
Zakład będzie miał zdolność recyklingu do 12 000 ton akumulatorów rocznie, czyli około 28 000 akumulatorów EV rocznie. Współwłaściciele AE Elemental uzgodnili dalsze wspólne inwestycje w zakresie wielkoskalowej ekstrakcji litu z tzw. czarnej masy. Jesienią 2024 roku rozpocznie się budowa instalacji do ekstrakcji litu o zdolności produkcyjnej do 20 000 ton metrycznych czarnej masy rocznie, która ma rozpocząć działalność operacyjną w 2026 roku.
Ponadto firmy planują rozpocząć budowę nowoczesnego zakładu recyklingu akumulatorów do EV w środkowych Niemczech. Zakład AE Elemental w Niemczech będzie miał zdolność recyklingu do 25 000 ton akumulatorów rocznie, czyli około 58 000 EV rocznie.
Strategiczny ruch w branży recyklingu akumulatorów
– Nasza współpraca z Ascend Elements to więcej niż strategiczny ruch w branży recyklingu akumulatorów. To krok w kierunku objęcia pozycji kluczowego globalnego gracza w branży materiałów niezbędnych do produkcji nowych akumulatorów EV – komentuje Paweł Jarski, prezes Elemental Holding. „Połączenie najnowocześniejszej technologii Ascend Elements z naszą wiedzą w zakresie recyklingu, dużą siecią zbiórki, platformą recyklingu i globalnymi zasięgami stawia AE Elemental na pozycji lidera na tym rozwijającym się rynku” – dodaje Jarski.
– Joint venture AE Elemental to kamień milowy dla Ascend Elements, reprezentujący nasz pierwszy zakład recyklingu akumulatorów na skalę komercyjną w Europie. Cieszymy się, że ściśle współpracujemy z Elemental Strategic Metals – mówi Mike O’Kronley, dyrektor generalny Ascend Elements. – Ekspansja na rynek europejski pozwoli nam lepiej obsługiwać naszych klientów lokalnie i pomóc branży w dostosowaniu się do nowych przepisów UE, wymagających wykorzystania w nowych bateriach materiałów pochodzących z recyklingu. To doskonały moment na rozszerzenie naszej działalności – podsumowuje O’Kronley.
Komentarze (0)