Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Bezpłatna sterylizacja i kastracja zwierząt w Poznaniu

Bezpłatna sterylizacja i kastracja zwierząt w Poznaniu
Bartłomiej Leśniewski
22.04.2024, o godz. 6:47
czas czytania: około 2 minut
0

W stolicy Wielkopolski ponownie można za darmo wykastrować lub wysterylizować kota i psa. Rachunek zapłaci Urząd Miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Zabiegi będą wykonywane w ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2024.

Warunki

Kastracja i sterylizacja zwierząt są finansowane w 100 proc. z budżetu miasta. O skorzystanie z nich mogą ubiegać się osoby, które zamieszkują na terenie Poznania i płacą podatki w naszym mieście (dotyczy to także mieszkańców posiadających status studenta poznańskiej uczelni lub korzystających z pomocy socjalnej).

Program uwzględnia finansowanie zabiegów dla kotów (samic i samców) oraz psów (wyłącznie samic). Jeden opiekun może skorzystać rocznie z dofinansowania na kastrację lub sterylizację dwóch zwierząt.

„Czworonóg, który zostanie poddany zabiegowi, musi być zaczipowany (elektronicznego oznakowania można dokonać bezpośrednio przed zabiegiem w gabinecie weterynaryjnym – jest ono bezpłatne). W przypadku psa konieczne jest także aktualne zaświadczenie, że był on poddany szczepieniu przeciwko wściekliźnie” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Poznań.

Usługę na rzecz mieszkańców świadczą gabinety weterynaryjne wyłonione w drodze przetargu. Aby umówić się na wizytę, należy skontaktować się bezpośrednio z wybraną placówką i wypełnić na miejscu stosowny wniosek.

Po co to robić?

Główną zaletą kastracji zwierząt jest przeciwdziałanie ich rozmnażaniu i realny wpływ na ograniczanie bezdomności. W polskich schroniskach na domy czeka ciągle ponad 100 tysięcy psów i kotów. W poznańskim Schronisku dla zwierząt na koniec roku przebywało blisko 300 kotów i 150 psów.

„Jak zauważają eksperci, takie zabiegi są istotne także z innych powodów. Wczesna kastracja samic zmniejsza ryzyko wystąpienia hormonozależnych nowotworów – u kotek eliminuje rujki, u suczek ciąże urojone i cieczki. U kocurów ogranicza znaczenie moczem otoczenia, dalekie wędrówki oraz walki’ – piszą autorzy komunikatu Urzędu Miasta Poznań.

Miasto już po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom opiekunów psów i kotów. Od początku realizacji programu, czyli od 2020 r., zabiegiem objęto ponad 2100 kotów i blisko 630 psów.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024