Rewitalizacja w Dolinie Miłości

Rewitalizacja w Dolinie Miłości
25.03.2009, o godz. 14:59
czas czytania: około 2 minut
0

„Dolina Miłości” to 150 letni, zabytkowy park w Zatoni Dolnej, o powierzchni 80 ha, położony na pięknie ukształtowanym terenie, ze stawami, posągami, wysoko położonym punktem widokowym, ciekawą i niespotykaną roślinnością.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Park został utworzony na terenie należącym do rodziny von Humbert. W 1829 r. zbudowano tam pałac, przy którym utworzono rozległy park z licznymi drzewami ozdobnymi. W latach 60-tych XIX wieku, do istniejącego założenia parkowego Anna von Humbert dołączyła stary bukowy las o powierzchni ok. 60 ha oraz rozległą dolinę, usytuowaną w części południowo-zachodniej lasu, którą nazwała „Doliną Miłości”. Czas i niełatwa historia przyczyniły się do wielkich zaniedbań na terenie parku. Pomysł na odnowienie parku został podjęty przez Federację Zielonych Gaja. Projekt ten objął szereg zabiegów konserwacyjnych w tkance przyrodniczej i zabytkowej obiektu, takich jak czyszczenie nalotów leśnych i odnowienie założeń parkowych.

Pierwszą cześć rewitalizacji zakończono w 2006 roku, a obecnie FZ GAJA wraz z Gminą Chojna i Miastem Schwedt złożyła wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Rozwój turystyki w Dolinie Odry poprzez budowę centrów turystyki wodnej, rewitalizacja parku naturalistycznego Dolina Miłości i rozbudowa parku Hugenotów w miejscowościach Schwedt, Gryfino i Zatoń Dolna” ze środków programu operacyjnego INTERREG IV. Działania te wspiera Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Dolina Miłości wpisuje się do Krajowej Sieci Obszarów Chronionych Natura 2000 (zgodnie z Dyrektywą Siedliskową), ponieważ park składa się z chronionych i rzadkich ekosystemów leśnych: Luzulo pilosae-Fagetum – kwaśna buczyna niżowa, Galio odorati-Fagetum – żyzna buczyna niżowa typu pomorskiego, Adonido-Brachypodietum – kwietna murawa kserotermiczna, Violo odoratae-Ulmetum minoris – łęg zboczowy z fiołkiem wonnym, Fraxino-Alnetum–łęg jesionowo-olszowy, Zb. Cardamine amara-Chrysosplenium alternifolium – zbiorowisko źródliskowe, Calamagrostio arundinaceae-Quercetum petraeae – środkowoeuropejski acydofilny las dębowy. 

Ponadto w Zatoni Dolnej rozpoczyna swój bieg ponadregionalny szlak rowerowy Tysiąca Jezior oraz przebiega szlak R1 – tzw. Zielona Odra. 

 


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024