Zlewnie wód podstawą gospodarowania zasobami
– Występującą w naszym otoczeniu wodę należy postrzegać jako bardzo cenny walor i zasób, który wymaga szczególnej dbałości i wielu zabiegów uwzględniających jego naturalne właściwości – powiedziała podczas Konferencji o Zarządzaniu Wodami Deszczowymi Stormwater Poland dr Joanna Kopczyńska, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Fundamentem tego sposobu myślenia jest zarządzanie zasobami wody bazujące na układzie zlewni.
W tym kontekście prezes Wód Polskich omówiła założenia tzw. nowego ładu w gospodarce wodnej, a także obowiązującej od 1 stycznia 2018 r. Ustawy z 17 lipca 2017 r. Prawo wodne.
– U podstaw nowego ładu i Prawa wodnego leży podejście polegające na stosowaniu zarządzania zlewniowego z jednoczesnym odejściem od strategii zarządzania wodami w układzie wojewódzkim, a zatem chodzi tu zasadniczo o spojrzenie na wody bez zniekształcania tej optyki przez administracyjne rozwiązania kreowane przez człowieka – wyjaśniała prezes PGW WP. – Dalszą logiczną konsekwencją tego kierunku myślenia było stworzenie instytucji koordynującej i integrującej działania na poziomie zlewni z odniesieniem ich do skali kraju, czyli utworzenie „władzy wodnej” i przejście na scentralizowany układ zarządzania. Proces ten w naszym kraju związany jest z powo...