Rząd za jednym planem ochrony infrastruktury
Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, zawierający różne kluczowe elementy, łącznie z ochroną infrastruktury krytycznej, został już przygotowany. Teraz przed rządem zadanie polegające na stworzeniu jednego planu ochrony infrastruktury. To wymagająca kwestia, gdyż do tej pory funkcjonowały aż 23 niewspółgrające z sobą plany. Jak zwalczyć ten chaos?
O skali niedoborów dotyczących bezpieczeństwa infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnejświadczy ubiegłoroczny raport Najwyższej Izby Kontroli, która stwierdziła wprost, że Polska nie jest przygotowana do skutecznego reagowania na zagrożenia o charakterze hybrydowym i do sprawnego wykonywania zadań w ramach systemu zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej. Teraz być może sytuacja ta się zmieni. Świadczyć mogą o tym zapewnienia wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Wacława Leśniakiewicza podczas kwietniowej sesji Sejmu RP.
Podczas posiedzenia Sejmu RP 11 kwietnia br. Wiesław Leśniakiewicz poinformował posłów o tym, że Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęła proces budowania skutecznego ogólnokrajowego systemu ostrzegania i alarmowania. Na realizację pierwszego etapu tego zadania przeznaczono 176 mln zł z przyznanych Polsce środków UE w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Wiceminister Leśniakiewicz przedstawił t...