Niestety gatunki lip występujące w Polsce, czyli lipa drobnolistna i lipa szerokolistna, związane naturalnie z obszarami grądowymi, gdzie rosną na glebach żyznych, nie są w stanie poradzić sobie w miastach. Są mało odporne na zasolenie i długotrwałe okresy posuszy. Osłabione drzewa są narażone na szkodniki i patogeny chorobotwórcze, które doprowadzają do ich zamierania.

Lipa srebrzysta (Tilia tomentosa) z rodziny malwowatych Malvaceae to gatunek występujący od południowej Europy aż po Azję Mniejszą. W Polsce jest uprawiany od dawna na terenie całego kraju, a najstarsze okazy pochodzą z połowy XIX w. Lipa srebrzysta nazywana jest również węgierską. To gatunek, który doskonale przystosował się do trudnych i zmiennych warunków miejskich. Znosi niekorzystne warunki środowiskowe, a drzewa prowadzą oszczędną i bardzo racjonalną gospodarkę wodą.

Wygląd

Lipa osiąga wysokość 20–30 m, charakteryzuje się szeroko owalną, kopulastą i gęstą koroną o średnicy do 15 m. Ta zbudowana jest z kilku równorzędnych wzniesionych konarów lub wyraźnego pojedynczego pnia przewodnika. Korona osadzona jest na popielatym pniu o drobnej, podłużnie spękanej korze. U dojrzałych drzew spękania kory są nieregularne. Natomiast na młodych przyrostach pędy pokryte są szarym kutnerem, który z czasem jest szarozielony i błyszczący. Linia pęd&oa...