Wybrane wyroki i postanowienia sądowe, omówienie, zapowiedzi i komentarze do projektów nowych aktów prawnych dotyczących ochrony środowiska i związanych z gospodarką komunalną.

Czy taryfy wod-kan wrócą do gmin?
Projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz ustawy – Prawo wodne.

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją przepisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz ustawy – Prawo wodne, której celem jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki.

Kompetencja ta, zgodnie z zaprezentowanymi założeniami projektu zmian, ma wrócić do rad gmin, tak jak to miało miejsce do grudnia 2017 roku. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie będzie zaś zaangażowane w proces taryfowy tylko w sytuacji, jeśli taryfy będą znacząco wyższe od średnich cen w regionie wodnym. Rada Ministrów ma przyjąć nowelizację w trzecim kwartale br., co oznacza, że zmiany mogą wejść w życie jeszcze w tym roku.

Krytyka obowiązujących przepisów

Obecnie zasady ustalania taryf za wodę i ścieki są regulowane przez Ustawę z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU z 2024 r. poz. 757; dalej jako „Ustawa”). Zgodnie z art. 24b ...