Zagadnienia dotyczące terminów płatności w transakcjach handlowych cyklicznie stanowią przedmiot kolejnych stanowisk wydawanych przez organy publiczne oraz orzeczeń sądowych. 30 maja 2024 r. pulę tę zasiliła opinia Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie C-677/22 o krajowej proweniencji, albowiem wydana w związku ze skierowaniem pytania prejudycjalnego przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach. 

Spostrzeżenia poczynione przez Rzecznika mają duże znaczenie dla formułowania treści umów przez spółki komunalne, a także dla określania zakresu odpowiedzialności za nieterminowe uiszczanie należności. 

Kontekst wydania opinii 

Opinia Rzecznika Generalnego TSUE z 30 maja 2024 r. w sprawie C-677/22 została wydana w związku ze skierowaniem przez sąd krajowy pytania dotyczącego tego, czy wyznaczenie w umowie adhezyjnej terminu dłuższego niż 60 dni kalendarzowych jest skuteczne i zgodne z prawem unijnym (czyli z regulacjami dyrektywy 2011/7/UE). Pytania zostały skierowane wobec konieczności oceny zgodności z prawem praktyki, w której: „(…) w latach 2018 i 2019 P. (spółka Skarbu Państwa – przyp. autora) zawarła z A. szereg umów na dostawę urządzeń górniczych. Niektóre z tych umów zostały zawarte po przeprowadzeniu aukcji (…) zorganizowanych na stronie internetowej prowadzonej przez P., na kt&oacut...