W ostatnich czasach system kaucyjny oraz mityczny już ROP zajęły przestrzeń debaty publicznej o gospodarce odpadami. Poza tymi tematami w przekazie społecznym zapomniano o wielu kwestiach, o których warto byłoby wspomnieć w przekazie informacyjno-edukacyjnym. 

Trzeba ich szukać w każdym z elementów naszej aktywności życiowej, która pozwoli nam wydłużyć lub dać drugie życie produktom, które kupujemy w sklepie, a które mogą zostać wykorzystane przez osoby mające inne preferencje konsumpcyjne lub przez osoby, których po prostu nie stać na zakup nowych rzeczy w tym standardzie.

Potrzeba standaryzacji

Przykładem niech będą opakowania, które codziennie spotykamy, jakimi są słoiki. Jeszcze nie tak dawno temu mieliśmy 4 typy słoików i 2 rodzaje zakrętek do nich. Aktualnie liczba wzorów i kształtów słoików przyprawia o zawrót głowy, natomiast liczba (i standard) zakrętek z pewnością przekracza kilkanaście. Znaczna część osób, robiąc przetwory na zimę, musi gromadzić te niebotyczne ilości słoików i zakrętek, a następnie na zasadzie układania puzzli próbować złożyć z tych 2 elementów gotowy słoik, w którym można będzie przygotować przetwory na zimę. Brak też jest jakiegokolwiek systemowego rozwiązania idącego w kierunku skupu, wymiany lub innego rozwiązania mającego na celu ponowne wykorzystani...