Zagospodarowanie odpadów ściekowych to ciągle poważny problem dla wielu polskich oczyszczalni. Z jego rozwiązaniem radzimy sobie jednak coraz lepiej.

Sprzyja temu dążenie do osiągania przez gminy  coraz wyższych poziomów recyklingu. Coraz mniej osadów trafia dzięki temu do składowania lub tymczasowego magazynowania, a coraz więcej do recyklingu.

Dlaczego kompostować?

W opinii Andrzeja Skalmowskiego, niezależnego eksperta, przyrodnicze wykorzystanie osadów ściekowych jest racjonalną metodą ich zagospodarowania. „Osad ściekowy, podobnie jak obornik, jest nawozem organicznym. Zawiera zarówno składniki pokarmowe niezbędne dla roślin, jak i substancję próchniczotwórczą. W przeciwieństwie do nawozów mineralnych i sztucznych osad żywi nie tylko rośliny, lecz także mikroorganizmy i faunę glebową oraz utrzymuje lub poprawia strukturę gleby” – zauważa Andrzej Skalmowski1.

Według wyliczeń eksperta, obecnie ok. 26% osadów ściekowych w Polsce zagospodarowuje się właśnie w rolnictwie. Wartość tego odsetka będzie, jego zdaniem, rosła. Na przeszkodzie stoją jednak spore wyzwania, z którymi musi sobie poradzić inwestor uruchamiający instalacje wytwarzające nawozy z osadów ściekowych.

– Choć wytwarzanie kompostu z osadów nie jest procesem trudnym z technologicznego punktu widzenia, to trzeba ...