Starając się odpowiedzieć na pytanie o to, co może stanowić problem dla branży wod-kan przy wdrożeniu dyrektywy w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w całej Unii Europejskiej (dyrektywa NIS2), najchętniej spytałbym: co tego problemu może ewentualnie nie stanowić? Ale na poważnie – problemów jest wiele i mają one zasadniczych charakter.

Przedsiębiorstwa produkujące i dostarczające wodę były już i są nadal zobowiązane do stosowania dyrektywy NIS1, lecz kolejna dyrektywa po pierwsze stawia następne wymagania w tym zakresie, a po drugie zwiększa zakres jej stosowania m.in. o przedsiębiorstwa odpowiedzialne za odprowadzanie i oczyszczanie ścieków.

Ochrona wrażliwych miejsc

Na początku wypada napisać, dlaczego mamy się w ogóle zajmować tą dyrektywą. Otóż specjalnie dla nikogo nie będzie odkrywcza konstatacja, iż nasze przedsiębiorstwa, tak jak tysiące innych, mają swoje wrażliwe miejsca w świecie nie tylko fizycznym, ale również, a może przede wszystkim, wirtualnym. Jako że jesteśmy częścią Unii Europejskiej, to jesteśmy zobowiązani chronić nie tylko siebie, ale również wszystkich naszych kontrahentów. Ochrona siebie samych jest skierowana zarówno na obszar automatyki (względnie zamknięty w granicach przedsiębiorstwa), jak i na obszar in...