Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Targi Zieleń to Życie i hasło "Poznaj siłę synergii!"

Targi Zieleń to Życie i hasło
Judyta Więcławska
06.09.2024, o godz. 9:57
czas czytania: około 4 minut
0

31. Międzynarodowe Targi Zieleń to Życie, goszczą w Warszawie w dniach 5–7 września jako jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń branży ogrodniczej. Organizatorem wydarzenia są Związek Szkółkarzy Polskich oraz Agencja Promocji Zieleni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Tegoroczne hasło targów “Poznaj siłę synergii!” zwraca uwagę na potrzebę ścisłej współpracy pomiędzy sektorami w obrębie branży oraz między nią a przedstawicielami innych dyscyplin. Jak zaznaczają organizatorzy Zieleń to Życie – chodzi o “przekraczanie granic” i nawiązanie dialogu z innymi branżami, jak np. branżą budowlaną, które nie mają bezpośredniego związku z roślinami, ale zmiana ich sposobu myślenia może być kluczowa dla popytu na zieleń czy lepszego jej zagospodarowania.

Warszawa pełna zieleni

Niezaprzeczalnie Zieleń to Życie skupia największą ilość przedstawicieli producentów i dystrybutorów drzew, krzewów, bylin i pnączy. Rośliny zajmują ponad 60% ogólnej powierzchni ekspozycyjnej. Część jednej z hal przeznaczono na kiermasz roślin, który cieszy się dużym zainteresowaniem gości.

W trakcie tegorocznych targów ma miejsce oficjalna premiera nowego wydania “Katalogu Roślin – drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich”. To cenione w branży, praktyczne narzędzie dla projektantów, wykonawców, handlowców i innych użytkowników roślin.

Tradycyjnie już, przed wejściem do budynku Expo XXI, zwiedzających wita ogród pokazowy. To “Archipelag Zieleni” – nowoczesna przestrzeń harmonijnie łącząca estetykę i funkcjonalność oraz integrację z otoczeniem. Tegoroczna odsłona ogrodu pokazowego to wykorzystanie naturalnych elementów, takich jak woda, zieleń, przepuszczalne nawierzchnie oraz płyty ceramiczne. Centralnym punktem ogrodu jest podwyższony taras z pawilonem ogrodowym w formie pergoli. W projekcie wykorzystano odwodnienie liniowe w celu właściwego zagospodarowania wody opadowej. Dopełnieniem całości są “wyspy zieleni” stanowiące źródło inspiracji do nasadzeń przydomowych czy miejskich. Grupy drzew i krzewów uzupełniono bylinami a rabaty połączono siecią nieregularnych ścieżek, tworząc harmonijną całość. W stworzeniu ogrodu – od projektu do realizacji – zaangażowanych było kilka firm, które reprezentują różne sektory zielonej branży.

IMG_20240905_092531
IMG_20240905_092533
IMG_20240905_092605

Konkurs roślinnych nowości

To flagowy konkurs organizowany przez Związek Szkółkarzy Polskich, który już od 20 lat prezentuje innowacyjne odmiany roślin z kraju i zagranicy. Jego zadaniem jest wypromowanie interesujących i nowych odmian roślin na rynku. Nowe znaczy tyle, co wprowadzane właśnie do produkcji, uprawiane od niedawna. Laureatów tegorocznej edycji poznaliśmy na uroczystym otwarciu targów. W tym roku przyznano dwa złote medale, trzy srebrne, jeden brązowy oraz trzy wyróżnienia.

Złoty medal otrzymał miskant chiński Miscanthus sinensis ‘Lady in Red’ ze Szkółki Słowińscy. Roślina otrzymała także wyróżnienie dziennikarzy oraz internautów. Drugi złotym medal przyznano za dereń kousa Cornus kousa FLOWER TOWER ze Szkółki Zymon. Srebro powędrowało do: Szkółki Ogrody o Zielonych Prograch P. Godlewski – turzyca pospolita Carex nigra BALAYAGE; Szkółki Szmit – bez czarny Sambucus nigra LACED UP; Szkółki Kurowscy – dereń biały Cornus alba NIGHTFALL. Brązowy medal powędrował do Szkółki Kurowscy za krzewuszkę cudowną Weigela florida VINHO VERDE. Wyróżniono gloterię Gaultheria golteria FLORRY ze Szkółki Roślin Wrzosowatych Róży Magdaleny i Marka Majewskich; rozchodnik wielki Sedum telephium LA VIE EN ROSE z Gospodarstwa Specjalistycznego Panek; hortensję piłkowaną Hydrangea serrata DAREDEVIL z Sunny Plants Szkółka Krzewów Ozdobnych Mateusz Milczyński.


 

Wiedza, doświadczenie i rozmowy biznesowe

Dużym atutem targów jest fakt, że są zlokalizowane w Warszawie, która jest dobrze skomunikowana z zagranicą i z innymi miejscami w Polsce. Ponad 23% wystawców stanowią firmy zagraniczne, a 10% odwiedzających targi profesjonalistów pochodzi spoza Polski.

Tegorocznej edycji towarzyszy 8 ważnych wydarzeń i 34 prelekcje. Od wielu lat targom towarzyszy Konferencja “Mocno Zielone Miasto” (piątek). – Zamiast zmieniać swoje postępowanie i działania, wiele instytucji i miast woli się bawić w greenwashing. – stwierdził Wojciech Januszczyk, architekt krajobrazu. – Wczoraj W Lublinie przegłosowano przebudowę 100 ha. Powstanie park naturalistyczny, ale 30-40 ha zajmie zabudowa. – dodał. Obszar dotąd chroniony, który przewietrza miasto zostanie w dużej mierze zabudowany. – Miasta kochają się w tym by robić murale “ekologiczne”, których farby wchłaniają szkodliwe substancje. Zamiast coś robić, oferują greenwashingowy PR – skonstatował Januszczyk. Prelegent zaleca by architektura krajobrazu natychmiast wpisała się w gospodarkę cyrkularną, zrywając z tą liniową. Poleca zarastanie, miksowanie trzeciej i czwartej przyrody, nadawanie drugiego życia drzewom. 

Z kolei dr hab. inż. kraj. Jan Łukaszkiewicz z Polskiego Stowarzyszenia “Dachy Zielone” wskazywał na zieloną transformację i trend zazieleniania dachów. Stanowią one odpowiedź na zmiany klimatu. – Dachy zielone, a zwłaszcza rośliny, dają szereg korzyści, aspekt oddziaływania na klimat, atmosferę, schładzanie powietrza, wzrost bioróżnorodności, nisze dla zwierząt, wpływ na samopoczucie, oddziaływanie na struktury budynków (dachy zielone chronią przed większym zużyciem, również energetycznym) – wymieniał prelegent.

Do grona panelistów zaproszono również ekspertów spoza Polski. Wśród nich Henrik Sjoman ze Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego, który omówi temat miejskich drzew przyszłości oraz dr Stephan Treuke z Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie, który opowie o współpracy przy przekształcaniu terenów przemysłowych w zielone oazy.

Na stałe w program wydarzeń wpisało się też Seminarium Wiedza dla Handlu i Producentów (czwartek), goszczące zagranicznych ekspertów.

Spotkanie Twórców Ogrodów, to z kolei otwarte wykłady, podczas których architekci krajobrazu przybliżą m.in. takie zagadnienia jak: projektowanie permakulturowe; jak wpisać ogród w otoczenie oraz rośliny pionierskie, które przetrwają w trudnych warunkach środowiskowych. Wydarzenie zaplanowano na sobotę.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024