„RCL zwraca uwagę, że biorąc pod uwagę obecny etap prac nad projektem oraz obowiązek notyfikowania przedmiotowego projektu Komisji Europejskiej (…) wejście w życie projektowanych zmian ustawy przed dniem 31 grudnia 2024 r. nie wydaje się możliwe” – podał RCL w opinii do projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.
Nowe prawo
Nowela zakłada m.in wyłączenie obowiązku zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach systemu, obowiązek przyjmowania takich opakowań przez jednostki handlu detalicznego o powierzchni poniżej 200 m kw., jeśli jednostka sprzedaje napoje w takich butelkach, czy stworzenie tzw. zamkniętego systemu obiegu kaucji.
System kaucyjny to mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. Tworzyć go będą przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym za pośrednictwem podmiotu reprezentującego oraz sklepy, w których oferowane są takie produkty. Przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem zobowiązani będą do umieszczania na tych opakowaniach oznakowania wskazującego na objęcie opakowania systemem kaucyjnym i określającego wysokość kaucji. Systemem objęte będą opakowania na napoje jednokrotnego użytku: butelki PET o pojemności do 3 litrów i puszki metalowe o pojemności do 1 litra oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra. Wysokość kaucji określona została w rozporządzeniu: 50 groszy na butelki PET i puszki, 1 zł na butelki szklane
Pilotaż
W Warszawie ruszył pilotaż systemu kaucyjnego realizowany wspólnie przez sieć sklepów Carrefour Polska, firmę InPost i operatora systemu kaucyjnego PolKa (Polska Kaucja) wraz z producentem wody Muszynianka – poinformowano w czwartek na wspólnej konferencji firm oraz Fundacji Odzyskaj Środowisko.
W ramach testów systemu odpłatnie będą odbierane od klientów trzy frakcje opakowań: szklane butelki zwrotne, butelki PET o pojemności do trzech litrów oraz puszki aluminiowe o pojemności do jednego litra. Początkowo pilotaż będzie obejmował wyłącznie butelki i puszki z oferty sieci Carrefour, a następnie także inne dostępne na rynku, w tym także w sklepach innych firm.
Jak poinformowała sieć, w ramach pilotażowego systemu, w zamian za oddane opakowania, klienci otrzymają drukowany przez butelkomat e-bon, którym do końca danego dnia będą mogli zapłacić za zakupy w sklepie, w którym oddali opakowania. Kwota e-bonu będzie opiewała na 50 groszy za zwrotną butelkę szklaną oraz po 5 groszy za butelkę PET oraz puszkę.
Komentarze (0)