W Polsce trwa intensywna debata nad przyszłym kształtem rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), który może wprowadzić istotne zmiany w gospodarce odpadami. 

ROP to mechanizm, w którym producenci pokrywają koszty związane z gospodarowaniem odpadami, szczególnie opakowaniowymi. Proponowane zmiany mogą znacząco wpłynąć na rolę samorządów, które od lat odpowiadają za lokalne systemy gospodarki odpadami.

Kto powinien ponosić koszty?

Samorządowa Inicjatywa Sprawiedliwy ROP (czyli sojusz interesariuszy przyszłego systemu ROP, w skład którego wchodzą samorządy i ich związki – przyp. red.) zakłada finansową odpowiedzialność producencką za gospodarowanie odpadami opakowaniowymi. To producenci  powinni pokrywać koszty związane z selektywną zbiórką, transportem i przetwarzaniem odpadów opakowaniowych, które obecnie ponoszą mieszkańcy gmin. Model finansowy ma na celu przymuszenie producentów do produkcji opakowań nadających się do recyklingu przy zachowaniu pełnej kontroli samorządów nad lokalnym systemem gospodarki odpadami. Model ten umożliwia dostosowanie usług do specyficznych potrzeb mieszkańców, a także może zwiększyć szanse na osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu.

Przeciwne stanowisko prezentują organizacje odzysku opakowań (OOO), reprezentujące interesy producentów. Dążą on...