Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wojskowe drony Bayraktar i śmigłowce monitorują obszary powodziowe

Wojskowe drony Bayraktar i śmigłowce monitorują obszary powodziowe
R.G./PAP
18.09.2024, o godz. 9:52
czas czytania: około 2 minut
0

Jak informuje Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał Marek Sokołowski, ostatnim czasie, w godzinach od 9.00 do 21.00, sytuację na zalanych terenach monitorują wojskowe drony Bayraktar. Operują tam też śmigłowce. Przy okazji generał zapewnił, że działania podejmowane przez wojsko w związku z powodzią nie zakłócają operacji związanych z ochroną granicy polsko-białoruskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Podczas dzisiejszego (18 września br.), porannego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu, generał Marek Sokołowski poinformował o tym, że główna misja dronów Bayraktar polega na monitorowaniu sytuacji na zalanych terenach, w godzinach od 9.00 do 21.00, co służyć ma usprawnianiu reagowania na zmieniającą się sytuację, a także sprawnemu zabezpieczaniu obszarów powodziowych.

Do działań w rejonach objętych obecną klęską żywiołową skierowano również 19 śmigłowców.

Ocena skutków powodzi i zabezpieczenie granicy

Dodajmy, że Wojsko Polskie prowadzi obecnie także rozpoznanie inżynieryjne, czyli ocenę skutków powodzi oraz możliwości wsparcia w miejscowościach: Kłodzko, Stronie, Lądek i Głuchołazy.

– Wszystkie zadania są realizowane na bieżąco – podkreślał Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Marek Sokołowski.

General zapewnił również, że działania podejmowane przez Wojsko Polskie, w związku z powodzią, nie zakłócają operacji ochrony granicy polsko-białoruskiej, ani dyżurów bojowych prowadzonych na terenie całego kraju, a zadania te są koordynowane i nie odnotowano negatywnych zdarzeń.

WOT zabezpiecza wyciek z wału w Oławie

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, generał Krzysztof Stańczyk poinformował natomiast o tym, że wojsko wzięło udział w, jak to ujął: “nieplanowanym zadaniu” w Oławie, w której to o północy doszło do wycieku z wału.

– Zadanie realizowało i nadal realizuje 120. żołnierzy – wyjaśniał dowódca WOT. – Natomiast we wtorek, o godz. 20.00 wojsko zakończyło umacnianie wałów w Mietkowie i Wawrzeńczycach.

Ponadto WOT realizował zadania związane z usuwaniem skutków żywiołu. Wydawano też posiłki dla poszkodowanej ludności.

– Dziś kierujemy 1800 żołnierzy do realizowania zadań w Kłodzku, Stroniu, Lewinie Brzeskim i Lądku Zdroju – raportował Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. Krzysztof Stańczyk i dodał, że wojsko w tych miejscowościach również wydaje posiłki. – Realizujemy też zadania w Szprotawie i Żaganiu, głównie w dolnym biegu Odry – uzupełnił swój raport zwierzchnik WOT.

Więcej o działaniach Wojska Polskiego, służb i administracji rządowej na obszarach objętych powodzią przeczytać można w artykule pt.: 

Wojsko, policja i rząd przeciwko powodziowym szabrownikom

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024