Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Warszawa. Zarząd zieleni poszukuje dawnych zdjęć ogrodu daliowego w parku Skaryszewskim

Warszawa. Zarząd zieleni poszukuje dawnych zdjęć ogrodu daliowego w parku Skaryszewskim
MŁ/PAP
07.10.2024, o godz. 10:28
czas czytania: około 2 minut
0

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy odtwarza historyczny ogród daliowy w parku Skaryszewskim. Aby miejsce było jak najbardziej zbliżone do oryginału, poszukuje dawnych zdjęć i prosi mieszkańców o pomoc – przekazał stołeczny ratusz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Ogród daliowy w parku Skaryszewskim powstał w latach 20. XX w., kiedy teren parku powiększano w kierunku północno-wschodnim. Jego pozostałość stanowi dziś charakterystyczny trawiasty plac na wzniesieniu zamykającym aleję główną od północy. Dzięki miejskim ogrodnikom w tym miejscu niebawem ponownie zakwitną dalie.

Zarząd zieleni chce, aby odtworzony ogród jak najbardziej przypominał ten sprzed dawnych lat. Dlatego poszukuje historycznych zdjęć tego miejsca. Mieszkańcy, którzy znajdą takie fotografie w swoich domowych archiwach, mogą przesłać je na adres mailowy [email protected] lub na Facebooku prowadzonym przez miejskich ogrodników. 

 

Park Skaryszewski przechodzi metamorfozę

Wyremontowano już główną aleję i zamontowano nowe latarnie – repliki warszawskich pastorałów. Remont przeszła też alejka biegnącą wzdłuż Jeziorka Kamionkowskiego i plac zabaw dla dzieci. Do końca roku zostanie udostępniona toaleta automatyczna – przy ul. Międzynarodowej.

Park Skaryszewski jest terenem zabytkowym. Powstał w latach 1905–1916 na dawnych łąkach wsi Skaryszew. Zaprojektował go ówczesny główny ogrodnik Warszawy Franciszek Szanior. Od 1973 r. jest w rejestrze zabytków.

W 2009 r. park noszący od czasów międzywojennych imię Ignacego Jana Paderewskiego został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce i trzeciego pod tym względem w Europie. Rośnie w nim 280 gatunków drzew i krzewów, a największym skarbem są okazy z pierwotnej kolekcji dendrologicznej, którym udało się przetrwać do naszych czasów. Są wśród nich m.in.: korkowce amurskie, kasztanowiec mieszańcowy, orzesznik gorzki, skrzydłorzechy kaukaskie, kłęki amerykańskie i kilka gatunków jesionu.

Szczególnie dekoracyjne są wiekowe magnolie japońskie stanowiące główną wiosenną atrakcję parku, kiedy obficie pokrywają się pięknymi białymi kwiatami.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024