Ustalenie stopnia zależności ekonomicznej spółki komunalnej względem podmiotu lub podmiotów sprawujących nad nią kontrolę analogiczną stanowi jeden z etapów przesądzenia prawnej dopuszczalności udzielenia i kontynuacji realizacji zamówienia in house. 

Pomimo iż rozwiązanie problemu  zarysowanego we  wprowadzeniu do niniejszego artykułu jawi się jako prosta analiza dokumentów finansowych podmiotu wewnętrznego, to jednak w praktyce występuje szereg wątpliwości prawnych, których uchylenie ma doniosłe znaczenie dla prawidłowej kwalifikacji kategorii przepływów finansowych do określonego licznika obliczeniowego. W przypadku operatorów prowadzących instalacje komunalne jedną z takich przestrzeni pozostają przychody inne niż powstałe ze względu na uzyskanie tzw. opłaty na bramie.

Mechanizm weryfikacyjny

Zgodnie z art. 214 ust. 1 pkt 11, 12 i 13 lit. b ustawy Prawo zamówień publicznych, udzielenie zamówienia in house jest prawnie dozwolone, jeżeli podmiot wewnętrzny jest zależny ekonomicznie od zamawiającego albo zamawiających na poziomie nie mniejszym niż 90%. Odsetek ten ustala się w oparciu o „działalność kontrolowanej osoby prawnej”. Działalność ta jest weryfikowana w ujęciu przychodowym. W myśl art. 214 ust. 5 P.z.p., „Do obliczania procentu działalności, o którym mowa w ust. 1 pkt 11 lit. b, pk...