Adaptacja klimatyczna miast
Dostosowanie miejskiej przestrzeni do zmian klimatycznych to potrzeba chwili. Istnieje w tym zakresie silna potrzeba poszerzenia wiedzy i kompetencji reprezentantów JST z zakresu urbanistyki i planowania rozwoju oraz możliwości uzyskania profesjonalnej pomocy w tym zakresie.
Instytut Rozwoju Miast i Regonów w ramach projektu „Wzmocnienie koordynacji polityki adaptacji do zmian klimatu między władzami lokalnymi, regionalnymi i krajowymi” dokonał m.in. analizy obowiązujących Miejskich Planów Adaptacji (MPA) oraz dokumentów programowania i planowania rozwoju (strategie rozwoju gminy, studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, programy ochrony środowiska), opracowanych w wybranych gminach miejskich. Projekt ten był koordynowany przez PwC, a finansowany przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Wspierania Reform Strukturalnych. Bezpośrednim beneficjentem projektu było Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Wśród wielu wniosków sformułowanych na podstawie tej analizy za istotny należy uznać ten, który mówi o niskiej sprawczości polityki adaptacyjnej. Choć zagadnienia adaptacji pojawiają się nie tylko w MPA, ale w niemal wszystkich rodzajach dokumentów programowania i planowania rozwoju, to w wielu z nich identyfikowana jest jedynie potrzeba adaptacji oraz wskazywane są obszary, w których należy podjąć działania adapt...