Bezpieczeństwo wody oparte na zarządzaniu ryzykiem
Zarządzanie strategiczne, zarządzanie projektami oraz zarządzenie ryzykiem to umiejętności, których jako państwo do tej pory nie zdołaliśmy sobie przyswoić.
Nowoczesne państwo wymaga dalekowzrocznego planowania oraz systemowego i konsekwentnego zarządzania ryzykiem. Takiego podejścia wymaga od Polski także prawodawstwo unijne, m.in. w obszarze dostaw wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Prace legislacyjne
W ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego obecnie na finiszu znajdują się prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw. Przedmiotowa ustawa stanowi implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (określanej w skrócie jako DWD – Drinking Water Directive, dalej również „Dyrektywa”)1. Państwa członkowskie zobowiązane były do jej implementacji do 12 stycznia 2023 r. Dyrektywa ta przewiduje następnie dłuższe terminy (do 6 lat) na wdrożenie w życie nowych rozwiązań prawnych. Strona samorządowa, z wiodącą rolą prof. Izabeli Zimoch i Barbary Mulik, reprezentujących Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, prowadzi dialog z Ministerstwem Infrastruktury, Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska ...