Popioły: uciążliwy odpad czy szansa?
Zagospodarowanie popiołów z palenisk domowych to problem, z którym mierzą się polskie instalacje komunalne. W niniejszym artykule znajdą się wnioski, które w przedmiotowym temacie zebrał Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego.
Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego – zrzeszający 19 gmin południowo-zachodniej Wielkopolski, zamieszkały przez ok. 250 tys. mieszkańców – odbiera rocznie blisko 90 tys. ton odpadów komunalnych.
Złe doświadczenia
Zarząd spółki zwrócił uwagę na problemy, jakie stwarza zagospodarowanie odpadów zmieszanych, zawierających duże ilości popiołu pozostałego po spaleniu węgla i drewna w domowych kotłowniach i piecach. Podczas odbioru odpadów popioły mieszają się z innymi odpadami, co powoduje, że wydzielone w instalacji surowce zawarte w odpadach zmieszanych są bardzo słabej jakości, to zaś utrudnia możliwość poddania ich recyklingowi i znacząco podnosi koszty ich zagospodarowania.
Zawartość popiołu obniża wydajność instalacji produkcji biogazu, a ponadto sprawia, że ściany komory fermentacyjnej stopniowo ulegają „zabetonowaniu” przez mokry popiół, co ostatecznie doprowadziło do unieruchomienia instalacji i konieczności poddania jej kosztownemu remontowi.
Dużym problemem były też fatalne warunki pracy ludzi przebywających w instalacji MBP or...