Kodeks dobrych praktyk
Aby pracować z drzewami potrzebujemy je lepiej poznać, zrozumieć ich potrzeby, motywacje i mechanizmy działania. Kluczem jest empatia, a tę buduje się poprzez znajomość drzew. Istotna jest zatem ciągła edukacja, wiedza aktualizowana na bieżąco, własne obserwacje, doświadczenia, analizy, wnioski, strategie działania, elastyczne podejście – ciągła otwartość na zmiany. Tylko wtedy będziemy mogli skuteczniej zarządzać drzewami oraz skutecznie je chronić.
Wszyscy pragniemy, aby drzewa miejskie, rosnące w najbliższym sąsiedztwie siedzib ludzkich, były zdrowe, stabilne, bezpieczne, aby spełniały cały szereg funkcji ekosystemowych. Pragniemy, by pracowały dla nas i naszych potrzeb niczym maszyny. A czy myślimy, czego potrzebują drzewa? Czy działamy i planujemy tak, aby zapewnić im podstawowe potrzeby?
Zmiany klimatyczne
Drzewa miejskie w dobie zmian klimatycznych mają coraz trudniejsze warunki do prawidłowego funkcjonowania. Długotrwałe okresy suszy w okresach letnich i zimowych oraz nagłe deszcze nawalne, okresowe zalewania, powodzie błyskawiczne, silne podmuchy wiatru czy trąby powietrzne to zjawiska, które nie są już incydentalne. Ostatnia powódź w południowo-zachodniej Polsce, która skumulowała się na Ziemi Kłodzkiej, pokazała nam, że powodzie określane dotychczas jako 100-letnie są raczej 10-letnie. Naukowcy twierdzą, że tendencja ta nie zatrzyma się, ale będzie wzrostowa. Zmieniaj...